13:29
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak se správně stravovat? V ukázce je vysvětleno, jaké potraviny kupovat a jaké naopak vynechat, aby lidskému zdraví zbytečně neškodily.
Pořad o vlasech. Jak se dají zjistit choroby podle kvality vlasů či jak vzniká plešatost. Jsou zde rozhovory s lidmi, kterým vypadaly vlasy, ale i s lékaři, kteří těmto lidem vlasy transplantují.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
Pořad popisuje, jaká je průměrná výška, co je normální vývojový růst a co je nestandardní vývoj. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří měli problémy s výškou a jak se s tím vyrovnali. Následují rozhovory s lékaři, kteří popisují, jak se dají poruchy růstu léčit nebo ovlivňovat.
Jak a z čeho se vyrábí přírodní bylinná kosmetika? Jak vypadá proces alkoholového louhování drcených bylin? Co všechno se z bylinek vyrábí a k čemu a jakým způsobem využívá výluhy z bylin kosmetický průmysl?
Pořad popisuje, jaké jsou příčiny bolesti zad a jak se tyto bolesti odstraňují. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří trpěli nebo trpí bolestmi zad. Následují rozhovory s lékaři, kteří doporučují preventivní chování a aktivity, které pomáhají bolestem předcházet.
13 739
769
4 682
1 335
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.