13:29
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak se správně stravovat? V ukázce je vysvětleno, jaké potraviny kupovat a jaké naopak vynechat, aby lidskému zdraví zbytečně neškodily.
Pořad popisuje, jak a v jaké míře se v naší společnosti konzumuje alkohol, jak se k tomu staví celá naše společnost a co tělu konzumace alkoholu způsobuje. Jsou zde zachyceny rozhovory jak s běžnými konzumenty, tak i s vyléčenými alkoholiky.
Pořad popisuje, jaké úrazy mohou potkat děti nejen doma, ale i venku. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi o tom, jaké úrazy se staly jejich dětem. Následují rozhovory s lékaři, kteří popisují, jaké úrazy jsou nejčastější a jak se jim dá předcházet.
Jak vznikají emoce? Co vše se s emocemi děje v mozku a v ostatních orgánech v lidském těle? Jakou souvislost mají naše emoce a psychika se zvířecí říší? Co jsou to základní emoční potřeby člověka? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Nebude chybět ani rozbor toho, jaké role v našem životě hrají rozumová a emoční inteligence. Jak totiž praví stará moudrost, k rozumnému chování pouhý rozum nestačí.
Jak se zachovat, pokud nám spadne něco do oka? Jak vypadá oko a čeho se vyvarovat, aby k poranění oka vůbec nedošlo? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak mohou našim buňkám škodit viry? Ve videu si objasníme, jak vypadá mechanismus napadení buňky virem. Virus je parazit a ke svému rozmnožování potřebuje někoho dalšího. K namnožení mu mohou pomoci například buňky našeho těla. Virům se může podařit proniknout do DNA našich vlastních buněk, informace v této "knihovně genů" přepsat a buňku donutit, aby se chovala podle potřeb viru a pomáhala mu v dalším množení.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.