02:59
Návod, jak si vyrobit vlastní malý jednoduchý generátor.
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
Experimenty na téma elektromagnetické indukce: prochází-li vodičem proud, magnetická střelka kompasu se vychýlí. Hřebík omotaný vodičem, jímž prochází elektrický proud, je zmagnetizován. Vytvoří se tak elektromagnet. Jak si doma vyrobit malý jednoduchý generátor elektrického proudu?
Jak se dostane elektřina z elektrárny až do zásuvky? Co máme dělat, když elektřina přestane fungovat? Z jakých to může být důvodů? A kdo má na starosti poruchy sítí? To vše se dozvíte ve videu.
Ukázka sestrojení modelu jednoduchého elektromotoru v domácím prostředí. Využity jsou jen prostředky, které se dají najít v běžné české domácnosti.
Gravitační síla má nekonečný dosah. Pohybuje-li se silný magnet měděnou trubkou, která je nemagnetickým kovem, vzniká zajímavý jev. Pohybem magnetu vzniká indukovaný proud, který vytváří v okolí magnetické pole, a to magnet zbrzdí. Pokud trubku ochladíme kapalným dusíkem, klesne odpor a tím je proud větší. Magnet bude propadávat velmi pomalu.
Bez elektřiny se neobejdeme a bez ní by nám nefungoval ani mozek, jelikož vše, co děláme, umožňují elektrické signály probíhající našimi těly. Elektrický proud je klíčem k našemu přežití, může být však i nebezpečná. Její nebezpečí závisí na druhu proudu. Nejnebezpečnější je střídavý proud s frekvencí 50 Hz.
Elektřina je všude kolem nás. Vyrábíme ji v elektrárnách, ale jak přesně její výroba funguje? K čemu všemu elektřinu potřebujeme a co by se stalo, kdybychom se ocitli bez ní?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.