02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Po smrti Václava III. vymírá rod Přemyslovců po meči. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak česká šlechta hledá nového nástupce na trůn. Stane se jím Jan Lucemburský.
Pojďme se společně podívat na video o Gregoru Johannu Mendelovi. Studoval na univerzitě v Olomouci. Přivydělával si jako učitel, ale stále měl problém s penězi, proto vstoupil do kláštera. Asi deset let zkoušel přijít na kloub tomu, jak funguje dědičnost a díky pečlivému bádání přišel na tři pravidla genetiky. První na světě vědecky popsal větrnou smršť tornádo.
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Knihu Smrt si říká Engelchen napsal nejpřekládanější slovenský spisovatel Ladislav Mňačko, který na konci války působil jako partyzán ve vizovických lesích. V dubnu 1945 zde nacisté vypálili několik osad jako odvetu za pomoc partyzánům. Zatímco osudy Lidic a Ležáků jsou všeobecně známé, tragédie, které postihly tyto osady, zůstávají téměř zapomenuty. Ukázka pochází z publicistického snímu z roku 2011.
Štábu Československé televize se podařilo zachytit utajovanou návštěvu prince Charlese. Podívejte se na dobové záběry.
U všech projevů odporu proti totalitním systémům v českých zemích ve 20. století stáli studenti. Tím nejvýznamnějším protestem byla asi demonstrace uspořádaná 17. listopadu 1989. Ačkoli občanské nepokoje probíhaly ve společnosti po celý rok, od tzv. Palachova týdne, byla to právě tato studentská akce, která přerostla v sametovou revoluci a vedla k pádu komunistického režimu. Po 40 letech totality se tak stalo Československo demokratickou zemí.
Pasáž popisuje bitvu u Zborova, její průběh a význam pro vznik samostatného Československa.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.