02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na historii české koruny. České země a Slovensko byly do roku 1918 součástí Rakouska-Uherska, a tak se v nich do té doby platilo měnou tohoto soustátí. Po vniku Československa se odborníci přeli o název měny nového státu. Jeden Sokol se měl dělit na drápky a brky. Podle návrhu Aloise Rašína nakonec zůstalo u koruny. Za druhé světové války nastoupily protektorátní koruny. Československá koruna skončila s rozpadem republiky na Česko a Slovensko.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen nástup rekatolizace v českých zemích, činnost jezuitů, pálení českých knih, ale také zakládání knihoven a podpora vědy a umění. V ukázce je také zachycen Bohuslav Balbín.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
Pasáž popisuje hornický život na Ostravsku po roce 1945 a motivaci místních pro práci. Završena je informacemi o výstavbě nového města pro horníky – Havířova.
První památkový zákon u nás vznikl v 50. letech 20. století. Už od středověku vznikaly různé seznamy památek, které by neměly být zničeny, ale zachovány pro budoucí generace. U nás vyvolala velkou diskuzi asanace pražského židovského města na konci 19. století. Oficiálně se památky začaly chránit až v 50. letech, kdy je komunistický režim překvapivě nezboural. Excesem ovšem bylo zbourání středověkého města Most kvůli těžbě hnědého uhlí. I dnes se vedou spory o budoucnosti a ochraně památek zejména ze 60. a 70. let 20. století.
Reportáž z roku 2015 připomíná návštěvu papeže Jana Pavla II. v roce 1990. Stalo se teprve podruhé v historii, kdy Jan Pavel II. (po svém rodném Polsku) navštívil postkomunistickou zemi. Slavnostní mše na pražské Letenské pláni se tehdy zúčastnilo více než 500 000 lidí.
JZD Slušovice se také říkalo stát ve státě. Tržby tohoto původně pouze zemědělského družstva byly v roce 1989 7 miliard korun a zaměstnávalo 7000 lidí. Výrobky vyváželo do zahraničí a mělo široký přidružený výrobní program od biochemie přes pneumatiky a počítače až po kravíny. Samo dováželo ze zahraniční zboží tuzexového typu, které prodávalo ve vlastních prodejnách Kvatro, kde mohli nakupovat pouze zaměstnanci. Ve Slušovicích se pořádaly koňské dostihy a byla zde vybudována čtyřproudá "dálnice", která odklonila dopravu od staré zástavby a prostoru dostihové dráhy. Stát nechal fungovat tento "stát ve státě" proto, že svými obrovskými zisky hrál důležitou roli v plnění hospodářského plánu.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.