02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra totalitního režimu v Československu v sedmdesátých a osmdesátých letech, vývoj od tvrdého režimu s tajnou policií až po totální krach ideologie na konci této éry.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Ukázka popisuje klasickou výrobu středověkých sečných zbraní a rytířské i pěchotní zbroje.
Nahlédněte do historie Velké Moravy, kterou vás provede sám kníže Svatopluk. Byla to tenkrát těžká doba, kde silnější a protřelejší vládce zpravidla nechával odstranit své soky, jakmile vycítil příležitost. Vždyť i proto apeloval kníže Svatopluk na své syny, aby zůstali jednotní a ubránili tak Velkomoravskou říši.
S nástupem Alexandera Dubčeka nastává Pražské jaro, období demokratizace společnosti. V srpnu 1968 však do Československa vpadnou vojska Varšavské smlouvy. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
Komunista Alexej Čepička zažil po roce 1945 raketovou kariéru. Byl předsedou národního výboru, ministrem vnitřního obchodu i ministrem spravedlnosti. Aktivně se zapojil do událostí komunistického převratu v roce 1948 i do politických procesů padesátých let. Vrcholem jeho kariéry byl sňatek s dcerou prezidenta Klementa Gottwalda, který ho katapultoval do pozice ministra národní obrany. Se jménem Alexeje Čepičky je spojen i vznik pomocných technických praporů (PTP). Po Gottwaldově smrti začal jeho politický pád, který skončil i vyloučením z KSČ.
Zakázali Rusové Američanům osvobodit v květnu 1945 Prahu, nebo tam Američané ani nechtěli? A pokud tomu tak bylo, pak proč? Jakou roli v tom hrály politické argumenty? A jak to ovlivnilo další evropský vývoj? Podívejte se na diskusi historiků o tom, kdo v roce 1945 rozhodoval, zda politikové či generálové.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Pochopitelně se jim nevyhnula ani volba prvního polistopadového prezidenta. Podnětem ke konspiračním úvahám byla především soukromá schůzka Václava Havla a představitele komunistického režimu Mariána Čalfy. Je pravda, že po ní byl Havel zvolen prezidentem jednomyslně všemi poslanci tehdejšího Federálního shromáždění. A je pravda, že komunistická strana nebyla nikdy zakázána. Co se však na schůzce opravdu odehrálo, nikdo neví.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.