02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
S hudebním skladatelem a kapelníkem Jaromírem Vejvodou si povíme o světově proslulé skladbě Škoda lásky. Píseň dosáhla takové obliby, že se zpívá ve 27 jazycích. Byla zvolena hitem století. A slyšet ji můžeme i dnes.
Navštivte s námi společně zámek Kynžvart, kde si můžete prohlédnout zajímavou sbírku kancléře Metternicha. Poté se podíváme na zámek Lednice a bude čas si prohlédnout i zdejší skleník. V Hradci nad Moravicí nás zase čeká zámek, jak z pohádky. Však si také v jedné zahrál. V podzemních chodbách v Jirkově se pokusíme najít ducha. Želivský klášter nabízí bohatou historii a v Klatovech na nás čekají katakomby, které slouží jako hřbitov a zároveň i jako muzeum.
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
V této pasáži prvorepublikový politik Karel Kramář popisuje své vize o rychlé válce. Po vítězství Ruska dokonce uvažoval o vzniku státu v čele s dynastií Romanovců.
Řecká menšina se v České republice objevuje v poválečném období. V Řecku probíhala občanská válka a zemi sužovaly boje, hlad a chudoba. Nejprve byly v roce 1948 zorganizovány odjezdy řeckých dětí z vlasti do několika lidově demokratických republik, po skončení občanské války pak přibyli emigranti i z řad dospělých. Něco více o historickém pozadí a o přijetí dětí v Československu se dozvíme v následujícím videu.
V roce 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Jejím cílem bylo ukončit přídělový systém a potlačit černý trh, reálným důsledkem ovšem bylo znehodnocení úspor lidí a snížení jejich životní úrovně. V Plzni se v reakci na reformu odehrály dělnické protesty, které byly násilně potlačeny.
V souvislosti s bolševickou revolucí a občanskou válkou v Rusku emigrovaly tisíce občanů bývalého Ruského impéria, a to i do Československa. Po skončení 2. světové války však mnoho z nich čekalo internování zpět do SSSR, resp. do gulagů. Více se o pronásledování ruských emigrantů v Československu dozvíme od historiků v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.