02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukázka popisuje, jak se používal obléhací prak ve středověku.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Pojďme se společně podívat na dosud největšího objeveného dinosaura. Vážil 65 tun, neměl žádné nepřátele a dostal název dreadnoughtus. Tento obr byl vegetarián a z jeho kostí vědci zjistili, že když zemřel, byl ještě ve vývinu. Dosud tedy nevíme, jak velký vlastně mohl ještě být.
V 60. letech se Československo otevírá naději, polevuje cenzura, nastává větší svoboda v umění – nastupuje takzvaný socialismus s lidskou tváří. V důsledku Pražského jara je toto úspěšné období pozastaveno ruskou invazí. Nastává normalizace a Jan Palach se na protest upaluje. Václav Havel veřejně vystupuje a čelí pronásledování a odposlouchávání příslušníky StB. Nesvoboda a zákazy se stupňují, na což Havel reaguje dopisem Gustávu Husákovi a různými kroky vystupuje i nadále proti režimu. Poslední kapkou je pro disidenty v čele s Havlem zátah na členy kapely The Plastic People of the Universe v roce 1976. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Hraný dokument o životě a díle významné české novinářky a bojovnice proti nacismu. Píše se rok 1960. Jaroslava Vondráčková v samotě svého bytu sepisuje knihu o Mileně Jesenské a seznamuje nás s životem a dílem této dlouho opomíjené české novinářky. Vypráví její životní příběh z pohledu vrstevnice, spolupracovnice, ale také ženy do Jesenské zamilované. Pokouší se být objektivní, ale mnohdy se jí to nedaří. Minulost je ještě bolestivá a ne zcela zpracovaná.
Představení postoje české politické reprezentace v prvních letech I. světové války, formování domácího odboje a přínos Sokola. Pasáž ukazuje i rozdílný postoj Aloise Rašína a Karla Kramáře včetně jeho vztahu k zahraniční akci vedené T. G. Masarykem.
Po 2. světové válce vznikla přirozená potřeba potrestat válečné zločince a kolaboranty. V českých zemích byly pro ten účel prezidentem republiky vydány dva dekrety: takzvaný malý a velký retribuční dekret. Na jejich základě vznikly mimořádné soudy, a sice lidové soudy a Národní soud. Ty soudily a trestaly jak velké válečné zločince, tak méně závažné případy kolaborace českých občanů za války. K diskusi na toto téma se v pořadu Historie.cs (2010) sešli historikové Jan Kuklík, Jiří Plachý a Ivo Pejčoch.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.