02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku. Náhodný kolemjdoucí objevil šperky staré tisíce let. Jak vypadaly a komu asi patřily?
Jan Lucemburský vládl na českém trůnu dlouhých třicet pět let. Jak se za jeho působení dařilo českým zemím a proč se mu říkalo král cizinec, ale také král slepý?
Pojďme se společně podívat na video o dnes již zapomenutých vánočních zvycích. Nejznámější zvyky u nás jsou například házení pantoflem anebo rozkrajování jablíčka. V minulosti se o Vánocích hodně věštilo a lidé se snažili zajistit si budoucí prosperitu. Štědrovečerní večeře měla mít hodně chodů, což symbolizovalo štědrost. Kdo nosí v různých zemích dětem dárky?
Položili jste si někdy otázku, proč je v zimě kratší den a delší noc? Má změna času na tento jev nějaký vliv? Víte, proč v minulosti vznikl zimní a letní čas? Pociťujete změny času na svém těle? Podívejte se na Wifinu a zjistěte, jak to doopravdy s tím časem je.
Pasáž ukazuje personální krizi komunistického režimu po pádu Antonína Novotného a hledání nového muže do čela státu. Nakonec se jím stal armádní generál Ludvík Svoboda, který se tak po vynuceném odchodu z výsluní v padesátých letech vrací do vrcholné politiky.
Porážka Německa ve druhé světové válce a události nejen posledních dnů v protektorátu vedly na mnoha místech k vybočení z běžných norem mezilidského chování a jednání. Šlo tehdy o vcelku pochopitelné uvolnění emocí nashromážděných během okupace, avšak otázka tzv. revoluční spravedlnosti je dodnes předmětem celé řady reflexí. Ve vzpomínce pana Zbyňka Pišťáka, která vznikla pro Paměť národa, je patrný přístup k Němcům v Praze po skončení války.
Dne 21. srpna 1968 vpadla do Československa vojska Varšavské smlouvy. Zatímco vojska ostatních zemí naši republiku postupně opustila, ruští vojáci odešli až po sametové revoluci. Parlamentní komise vedená hudebníkem Michaelem Kocábem dojednala všechny podrobnosti odchodu a roku 1991 sovětská armáda definitivně opustila české a slovenské území. Fotografka Dana Kyndrová vše dokumentovala. Na fotografiích zachytila vyjednávání, samotný odsun a neušlo jí ani překvapivé chování ze strany Čechů. Ti často tento významný dějinný okamžik nijak zvlášť neprožívali, a někteří dokonce na pobyt ruských vojsk vzpomínali v dobrém.
Otakar Jaroš byl důstojník československé armády, který je často spojován zejména s bitvou u Sokolova. Z jakých pocházel poměrů? Jaký vliv na jeho kariéru mělo to, že byl sokolem a skautem? A jak přišel ke své velitelské funkci v tak mladém věku? O tom, že šlo částečně i o dobové okolnosti, se dozvíte ve videu z pořadu Historie.cs.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.