02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V tomto díle se s císařem Karlem IV. podíváme na zlatý ostatkový kříž. V kříži jsou svaté relikvie z doby ukřižování Ježíše Krista a je celý zlatý a bohatě zdobený drahokamy. Jak se podařilo přes mnoho staletí tento unikát zachovat?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny okolnosti vzniku Rakouska-Uherska v roce 1866, neúspěch Rakouska v severní Itálii, špatná ekonomická situace a prusko-rakouská válka.
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu českého vynálezce Františka Křižíka a jeho dobu. Věnuje se mimo jiné také uspořádání Jubilejní zemské výstavy v Praze.
V raném středověku lidé jedli většinou jen dvakrát denně. Strava bohatých a chudých se lišila nejen v počtu chodů, ale i v servírovaných potravinách. Zvěřinu a sladkou kaši si mohlo dopřát jen panstvo. To kupodivu opovrhovalo sýrem. Specialitou byla též pučálka, o níž se dozvíte ve videu.
Evě Václavkové ještě nebylo ani deset let, když do jejího života vstoupila válka a její události. Ve vzpomínce pro Paměť národa líčí, jak její rodina sledovala postup Rudé armády od bitvy u Stalingradu. Ve Spálově pak zažila i osvobození.
Po roce 1945 docházelo v rámci českých zemí k masivnímu přesunu obyvatelstva. Ze Sudet bylo odsunuto německé obyvatelstvo a do opuštěných obcí přicházeli hospodařit noví osídlenci. V pohraničních oblastech však panovaly náročné klimatické podmínky, a tak často docházelo k tomu, že lidé ze zemědělských oblastí odcházeli do měst, živnosti a výroby se přesouvaly a jednotlivé vesnice zanikaly. Pojďte se podívat do okolí Nejdku, které podobný osud také postihl. V diskusním pořadu Historie.cs (2016) na téma debatovali historikové František Čapka a Andreas Wiedemann.
V roce 1889 byly pod pozemky rodiny Brouškových v Šošůvce objeveny jeskyně. Brouškovi se chopili příležitosti a stáli u počátků turistického ruchu v Moravském krasu. Aktivně pracovali na zpřístupnění jeskyní veřejnosti a postavili hotel a domek, který sloužil jako noclehárna pro školní výpravy. Po roce 1948 byl hotel znárodněn a po roce 1989 vrácen v zdevastovaném stavu potomkům rodiny.
Málokdo dnes ví, že Eduard Konrád Zirm byl prvním lékařem na světě, který v roce 1905 provedl průlomový operační zákrok. Transplantoval rohovku chlapce muži, kterému hrozilo oslepnutí. Stalo se tak na oční klinice v Olomouci. Podívejte se na příběh z dějin lékařství.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.