02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Představte si, že by se vaši sousedé jednoho dne ztratili a už je nikdy nikdo neviděl. Divné, že? A přitom podobnou situaci zažívali lidé za 2. světové války, kdy celé židovské rodiny mizely v transportech do koncentračních táborů. Pátrání pro zmizelých sousedech může vést k zajímavým objevům. Podívejte se.
Pojďme se společně podívat, jak se stal Tomáš Baťa tvůrcem světového obuvnického impéria. Od malička se vyznačoval pílí, houževnatostí a schopností si všechno dobře spočítat. Už v dětství vyráběl pro spolužačky botičky pro panenky. Se sourozenci si ve Zlíně otevřel vlastní obuvnickou dílnu, začátky byly těžké, ale do roka byly všechny dluhy splaceny. A co bylo dál? Přišla válka. Ale i s ní si Tomáš nějak poradil.
Československo za dobu jeho existence postihlo několik emigračních vln. Nejvíce lidí odešlo po komunistickém převratu v roce 1948 a po utužení poměrů v srpnu 1968. Československo tak přišlo téměř o milion občanů, včetně elit z vědecké, kulturní i podnikatelské oblasti.
Kam se ve volném čase za první republiky jezdilo na dovolenou? Buď do lázní anebo už k moři! Češi tak v rámci slovanské sounáležitosti objevují pro Evropu Jadran. Kdo si mohl měsíc u moře dovolit?
Západní hranice Československa se po druhé světové válce a zejména po únoru 1948 stala hranicí mezi dvěma světy. Hranice byla vojensky střežena až do roku 1989. Jak fungovala železná opona a jak se přes ni lidé dostávali? Podívejte se na historii ochrany státní hranice z pořadu Historie.cs.
Jeden z nejstarších šlechtických rodů v Evropě vlastnil v minulosti rozsáhlé pozemky v Rakousku a na jižní Moravě. Své hlavní sídlo měl lichtenštejnský kníže až do roku 1938 ve Valticích. Rod postihly konfiskace majetku nejprve ve 20. letech v období ČSR a poté jim zbytek majetku byl zabaven po roce 1945 na základě tzv. Benešových dekretů. Dodnes není tento problém definitivně vyřešen.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.