02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pyramidy jsou fascinujícím architektonickým prvkem. Nejstarší pyramidy byly postaveny tisíce let před naším letopočtem jen s pomocí jednoduchých strojů. Více o pyramidách, hlavně těch egyptských, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Společně se podíváme na život loutkáře Matěje Kopeckého, který se s loutkovým divadlem seznámil už jako velmi malý kluk. Matěj Kopecký měl loutkařinu nejprve jako koníček, později už upravoval cizí hry podle svého a hrál je česky.
Zprávičky nám vysvětlí, jakým způsobem a za jakých okolností došlo ke vzniku samostatného československého státu. Proč, jak a kdy vyhlásilo Československo republiku? A jaké národy na jeho území žily?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen nástup Marie Terezie na trůn a boj s jejími sousedy Pruskem, Bavorskem a Francií o rakouské dědictví.
Lidové milice byly dělnické bojové jednotky, které se vyvinuly ze závodních milicí. Ty se vytvářely už v roce 1945, kdy přebíraly moc ve výrobních podnicích. Svoji velkou úlohu hrály v únorových událostech roku 1948. Jejich postavení nemělo oporu v zákonech. Až do svého rozpuštění po listopadu 1989 byly mocenskou oporou Komunistické strany Československa.
V dubnu 1945 byl československou vládou přijat tzv. Košický vládní program, který ovlivnil podobu budoucího poválečného Československa a de facto i jeho politickou orientaci na Sovětský svaz. Ve výňatku z pořadu Třetí republika (2017), který kombinuje odborný komentář s dobovými záběry, se dozvíte více o praktických důsledcích tohoto programu.
Milada Horáková přijala za vlastní ideály nově vzniklého Československa a Masarykovy sociální myšlenky. Sama se postupně angažovala v otázce rovnoprávnosti českých žen ve spolku Ženská národní rada. Zde navázala spolupráci a přátelství s předsedkyní spolku a senátorkou Františkou Plamínkovou. Podívejte se na osudy Milady Horákové za první republiky a za protektorátu.
Roku 1960 se na pražském Strahově konala druhá spartakiáda, které se zúčastnilo více než 750 tisíc cvičenců, jejichž výkony viděly téměř 2 milióny diváků. Podívejte se na dobovou reportáž o této masové sportovní přehlídce.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.