02:44
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Hudba je stará jako lidstvo samo. Touha tančit, zpívat a hrát nás provází odedávna. Zvuky nás obklopují a my lidé je rádi napodobujeme. S panem dirigentem si uděláme malý výlet do minulosti. Poslechneme si různé hudební nástroje, a dokonce uvidíme výrobu jednoho z nich.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Řekne-li se Bečov nad Teplou, mnohým se vybaví zámek, v němž byl v osmdesátých letech 20. století nalezen relikviář svatého Maura, druhá nejvýznamnější klenotnická památka po českých korunovačních klenotech. Video vás zavede do bečovského hradu, který vznikl ve 14. století a chránil důležitou křižovatku zemských cest.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?
První úvahy o podzemní dráze v Praze jsou už z konce 19. století, ale se stavbou prvního úseku sítě pražského metra se začalo až koncem šedesátých let 20. století. Do provozu byl slavnostně uveden k výročí osvobození Československa v roce 1974.
Přesun legionářské roty Nazdar do první bojové akce, kterou byla bitva u Arrasu.
Neutěšené hospodářské a sociální poměry druhé republiky velmi brzo vedly k otázce, kdo za to může? Během pár dnů po mnichovské dohodě byl nalezen viník: Židé. Následovalo omezování ve výkonu jejich povolání, propouštění ze státní správy a přijetí protižidovských nařízení tehdejší vládou. Video ukazuje také konkrétní životní osud oblíbeného prvorepublikového herce Hugo Haase.
Když se řekne kolektivizace, vybaví se mnohým události padesátých let minulého století. Jejich cílem bylo úplně vyhladit sedláky jako třídu. Příběh rodiny Jana Sedláčka ale ukazuje, že nebyla jen cesta do družstva, ale i cesta zpět k vlastnímu hospodářství. Rodina Sedláčkova dokázala kolektivizaci vzdorovat přes dvě desítky let. Když nakonec v sedmdesátých letech byl donucen do JZD vstoupit, už měl za sebou ukrývání náboženské literatury i rozšiřování Charty 77.
9 549
370
2 032
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.