02:44
České titulky
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Lidé sledovali opakující se události v přírodě a podle nich určovali přibližně čas. Přesýpací hodiny jsou jedním z možných způsobů měření času a my si je můžeme vyrobit doma. K jejich výrobě potřebujeme dvě stejné zavařovací sklenice, víčko, nůžky, provázek, tavící pistoli, šídlo a jemný písek. Ukážeme si také, jak přesýpací hodiny kalibrovat.
V prohlášení Dva tisíce slov z roku 1968 zkritizoval spisovatel Ludvík Vaculík poválečnou vládu komunistů. Prohlášení podepsalo sto tisíc Čechů a Slováků. Důsledkem nejen tohoto aktu bylo obsazení Československa sovětskou armádou v srpnu 1968. Kýženou změnu přinesla až sametová revoluce v listopadu 1989.
S Janem Amosem Komenským se podíváme na to, jak jeho myšlenky ovlivnily školní vzdělávání po celém světě. Tvrdil, že vzdělání a výchova může změnit celý svět. Dodnes platí mnoho didaktických zásad, které vymyslel.
Václav IV. nastoupil na trůn po svém otci Karlu IV. a během své vlády byl uvězněn. Kdo mu pomohl uprchnout a vrátit se zpátky do jeho sídla? A jakou roli v tom sehrály lázně a krásná lazebnice Zuzana? A jak se jí za to král odvděčil? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Devastace životního prostředí a znečištění ovzduší v 70. a 80. letech 20. století doléhaly na zdraví občanů tehdejšího Československa. Komunisté si uvědomovali, že selhávají v tom, co bylo jejich cílem, a sice zvyšovat kvalitu života. Režim proto záměrně lhal a zamlčoval veřejnosti informace o skutečném stavu životního prostředí, aby neposkytoval lidem argumenty, s kterými by se následně mohli proti vládnoucí straně obrátit.
Nový premiér československé vlády Marián Čalfa na jednání mezi čtyřma očima vysvětluje Václavu Havlovi, jak zařídí, aby ho „komunistické“ Federální shromáždění zvolilo prezidentem.
Pasáž zachycuje příběh Anny Letenské za okupace. Byla to jediná česká herečka, která byla popravena za napomáhání osobám podílejícím se na atentátu na Heydricha.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Aby nově vzniklá Česká republika mohla fungovat bezpečně a svobodně, aby nemusela čelit obavám z případného útoku agresorem, musela se stát součástí společné obrany Západu. Proto se roku 1999 připojila k Severoatlantické alianci. Smyslem vzniku této mezinárodní organizace je zajištění kolektivní obrany členských zemí a pomoc při zachování demokracie a míru.
9 881
401
2 283
861
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.