02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jak technologie pomáhají lidem s nemocemi a úrazy? Věděli jste, že technologie pomáhají už dnes lékařům při operování pacientů a že díky virtuální realitě můžeme léčit i strachy a fobie? A podívejme se také, jak se dá fungovat s bionickou rukou.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o vzniku pražského orloje, díky kterému již lidé nemuseli odhadovat čas podle Slunce. Kdo byl jeho skutečným autorem?
Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.
Jmelí je poloparazitická rostlina, neumí získat vodu a v ní rozpuštěné minerály, a tak saje tyto látky ze stromu. Jmelí strom hodně oslabuje, napadené větve pomalu osychají a začínají se lámat. Dříve se kuličky jmelí používaly k chytání ptáků. Uplatnění měly také v léčitelství a věřilo se, že nosí štěstí, zdraví a lásku. Jmelí by mělo být darované.
Václav Havel již v šedesátých letech otevřeně kritizoval komunistický režim. Psal divadelní hry, které uvádělo Divadlo Na zábradlí i zahraniční scény. Odpovědí mu byl zákaz veřejné činnosti a osobní perzekuce. Poslechněte si reportáž o životních peripetiích V. Havla.
Odsun německého obyvatelstva po roce 1945 znamenal výrazné změny i v poválečném průmyslu. Nejenže byli odsunuti kvalifikovaní zaměstnanci, ale i původní němečtí majitelé mnohých podniků. Další změnou byla vůle po znárodnění průmyslu. Podívejte se na sondu do poválečného průmyslu na pozadí příběhu českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth, který zpracovali autoři dokumentárního cyklu Industrie (2021).
V době, kdy londýnský zahraniční odboj připravuje atentát na Reinharda Heydricha, se v Sovětském svazu formuje vojenská jednotka pod velením Ludvíka Svobody. I když má být podřízena exilové vládě a ministru národní obrany generálu Ingrovi, ve skutečnosti je to složitější. Vliv komunistů v jednotce sílí i díky působení velvyslance v Sovětském svazu Zdeňka Fierlingera.
Češi a Němci žili v Čechách až do 20. století bez větších problémů. Vznik samostatného Československa a rozpad Rakouska-Uherska byl podmíněn prosazením a uznáním práva národů na sebeurčení. Ale i menšiny v nově vzniklých státech, konkrétně tři a půl milionu Němců, kteří se stali automaticky občany ČSR, žádaly svá práva. A český stát se k nim nestavěl zrovna nejvstřícněji.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.