02:38
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik československých legií během 1. světové války, kterým návrat do vlasti zkomplikovala revoluce v Rusku.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen průběh husitských válek až po bitvu u Lipan. Významnou osobností je zde Jan Žižka, který se díky bojové taktice vozové hradby zasloužil o mnohá husitská vítězství.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Ve španělské občanské válce sehrály stěžejní roli interbrigády, tedy vojenské jednotky složené z dobrovolníků z různých zemí, včetně Československa. Jaké byly jejich osudy po tom, co se komunisté chopili moci? Kteří z nich byli perzekuováni v rámci tzv. monstrprocesů? A jak se postoj k nim proměnil např. v 60. letech? O osudech československých vojáků ze Španělska se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Jméno československého epidemiologa Karla Rašky je dnes laické veřejnosti vesměs neznámé. Kromě nasazení vlastního života při epidemii skvrnitého tyfu v Terezíně v roce 1945 proslul zejména jako jedna z klíčových osobností, která stála u vymýcení pravých neštovic ve světě. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa a reakce komunistů na sebe nenechala dlouho čekat. Jméno Karla Rašky upadlo v zapomnění. Neprávem, ale přesto.
František Kriegel vysvětluje prezidentovi Ludvíku Svobodovi, proč jako jediný z československé delegace odmítá podepsat Moskevský protokol – dokument, který shrnuje výsledek jednání mezi SSSR a ČSSR probíhajícího po sovětské invazi ze srpna 1968.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí. Podívejte se na reportáž regionálního zpravodajského pořad Z metropole (2015).
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.