02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Příběh o významné světici Anežce České, která byla zaslíbena budoucímu císaři Jindřichovi VII. Ten se však nakonec oženil s Markétou Babenberskou a Anežka se rozhodla pro duchovní život.
Lidé v neolitu si začali sami pěstovat plodiny. První vyšlechtěné plodiny jsou pro nás důležité i dnes. Však z takové pšenice a ječmene pečeme chléb a vyrábíme pivo. U obydlí se objevila první zvířata a my začínáme mluvit o domestikaci. Ale tenkrát nebylo možné žádné maso skladovat, proto se zvířata vykrmovala až do té doby, než bylo potřeba maso.
Všichni ji známe, používáme a bereme jako samozřejmost. Kde se však vzala? Z čeho se vyrábí a co všechno za její výrobou stojí? Společně nahlédneme do historie tužky, protože není tužka jako tužka. Pro nás dnes obyčejná věc denní potřeby, dříve přelomový vynález.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život svatého Vojtěcha, druhého českého arcibiskupa a jednoho ze dvou přeživších Slavníkovců, který na svých misiích šířil křesťanství.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Jak ho kdysi zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
První doložený panovník z rodu Přemyslovců je Bořivoj I. S jeho jménem a jeho manželkou svatou Ludmilou jsou spojovány počátky křesťanství v Čechách.
Pořad popisuje stavbu hradu Karlštejn a jeho architekturu. Zvláštní prostor je věnován kapli svatého Kříže, její výzdobě a funkci.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena doba Přemysla Otakara I., zisk dědičné koruny, práva na volbu panovníka a uznání hranic českého státu.
Jihočeské město Tábor nabízí svým návštěvníkům celou řadu pamětihodností. Z husitských dob se zde zachovaly zbytky hradeb a několika bašt. Za pozornost stojí i památky z dob novějších, například budova staré radnice s unikátním gotickým sálem nebo vodní nádrž Jordán, která je nejstarší ve střední Evropě.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.