02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Karla IV. po návratu do Čech. Ukázka představuje i okolnosti, za kterých se Karel IV. stal římským a českým králem a římským císařem.
Jan Lucemburský vládl na českém trůnu dlouhých třicet pět let. Jak se za jeho působení dařilo českým zemím a proč se mu říkalo král cizinec, ale také král slepý?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra vlády Přemysla Otakara II., jeho sňatková politika a úspěchy, ale i neshody s českou šlechtou a císařem, které nakonec vedly k jeho pádu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena doba Přemysla Otakara I., zisk dědičné koruny, práva na volbu panovníka a uznání hranic českého státu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno soužití Čechů, Němců a Židů v českých zemích v 19. století a narůstající napětí v těchto vztazích.
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
V koření nalezneme kouzlo tisíců chutí. Přestože ho lidé používají tisíce let, dříve se koření z Orientu objevovalo pouze na královských dvorech. Chudší lidé používali bylinky. Objevme nejcennější koření světa! Šafrán. Kolik korun bychom dali za jeho jeden kilogram?
S hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem si povíme o jeho slavné opeře Rusalce. Jaká byla jeho životní cesta ke světovému věhlasu? A proč se nestal řezníkem jako jeho otec?
Pořad popisuje situaci v Čechách po návratu Karla IV. z Francie, kdy většina královských statků byla zastavena šlechtě a Karel IV. je musel postupně vykoupit. Jako ukázka slouží osud dříve hradu, dnes zámku Zbiroh.
Kutná Hora není spjatá jenom s dolováním stříbra. Její součástí je dnes i Sedlec, kde vznikl první cisterciácký klášter na našem území. Patří k němu i katedrála Nanebevstoupení Panny Marie, nejstarší katedrální chrám ve střední Evropě, později přestavěný barokním architektem Janem Blažejem Santinim.
Vyšehradský kodex představuje vůbec nejcennější rukopis České republiky. Jedná se o tzv. evangelistář, který vznikl patrně k příležitosti korunovace Vratislava II. Dnes je rukopis uložený v Národní knihovně a my se na něj společně podíváme ve videu z pořadu Poklady Klementina.
Citace z Kosmovy kroniky, která se věnuje klíčovému momentu českých dějin – zavraždění sv. Václava.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.