15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Klášter v Pannonhalmě je jednou z osmi maďarských památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznam bylo toto místo přidáno v roce 1996, tedy 1000 let po svém založení. Pannonhalmské opatství mělo v maďarské historii velký význam a má i zajímavou spojitost s dějinami českých zemí.
Svatojakubská cesta je série poutních tras napříč Evropou, které vedou ke hrobu sv. Jakuba v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Několik tras vede i přes Česko, v následující reportáži se podíváme, jak to na nich vypadá. A dozvíme se, co vede poutníky k tomu, vydávat se znovu a znovu na cestu.
Reportáž pořadu Horizont ČT24 (2025) se věnuje současným snahám Spojených států amerických o připojení Grónska, Panamského průplavu a Kanady. Diskutuje o historických i současných motivech těchto územních ambicí, jejich strategickém a ekonomickém významu a ohlasech, které tyto snahy vyvolávají na mezinárodní scéně.
Jezídismus vznikl v Mezopotámii a mnoho Kurdů jej považuje za své původní náboženství. V jeho obřadech se mísí prvky judaismu, islámu, křesťanství, zoroastrismu aj. Jezídi praktikují ranní a večerní modlitby ke slunci. Centrem jezídismu a nejsvatějším místem je údolí Láliš v severním Iráku, kde se podle legendy vylodilo sedm andělů, které stvořil Bůh. Dnešní zvyky poutníků na tomto místě se však od tradičních liší.
Lužičtí Srbové jsou nejmenším západoslovanským národem. Jde vlastně o dva kmeny, které osídlily dvě různé historické země – Horní a Dolní Lužici. Přes všechny podobné rysy byly tyto země vždy vnímány jako zvláštní jednotky, proto se ustálily i dva samostatné jazyky. O dávné historii tohoto národa nemáme zcela přesné informace, ale jisté je, že dříve tito Slované pokrývali mnohem větší oblast. Dodnes se tak můžeme na celém území Německa setkat s názvy a jmény se slovanskými kořeny.
Vraťme se ve zkratce k počátkům televizní reportáže. Jak vypadaly první reportáže zahraničních televizních stanic a Československé televize? Nahlédněte do televizní historie a podívejte se například na první přesun nemovité památky v tehdejším Československu.
Christian Burger vystudoval v NDR hotelovou školu, ačkoliv se chtěl věnovat humanitním vědám. Politický režim vnímal jako omezující faktor, který mu zabránil ve studiu. Pokusil se proto o emigraci na „Západ“. Byl jedním z prvních žadatelů o azyl na půdě pražské ambasády SRN. Ve druhé polovině roku 1989 fungoval jako mluvčí masy obléhající tento pražský úřad směrem k orgánům SRN. Po emigraci se stal pedagogem vzdělávajícím učně pro gastronomické obory.
Zatímco na frontách první světové války bojují a umírají muži, doma přebírají jejich roli ženy. To ženám paradoxně umožnilo emancipaci. A to není jediná nová situace za války. V letech 1914–1918 jsou často stěhovány celé vesnice a oblasti, válka neprobíhá jen na bojištích, ale často jsou zasahovány i týlové oblasti a civilní cíle.
Ve videu si připomeneme klíčové okamžiky zimních olympijských her z roku 1994 v norském Lillehammeru. Změna olympijského rytmu způsobila, že Zimní olympijské hry v Lillehameru se konaly již dva roky po předchozích. Poprvé se olympiády zúčastnily týmy samostatné České a Slovenské republiky. Jedna událost z her se dostala dokonce až na poštovní známky. Jiná jakoby pocházela z dramatické detektivky. Příběhů se tu ale odehrálo mnohem víc.
Helsinky leží na více než třech stovkách ostrovů, které spojují mosty, a pokud ne, tak se z jednoho na druhý dostanete jednoduše loďkou. Na prohlídku finského hlavního města se vydáme s Miroslavem Karasem, se kterým uvidíme třeba nejstarší helsinský trh, kde jsou k dostání především čerstvé ryby, káva a zmrzlina, navštívíme katedrálu Tuomiokirkko nebo námořní obrannou pevnost Suomenlinna.
Ukrajina byla na počátku ruské agrese svou rozlohou druhou největší zemí Evropy, hned po Rusku. Právě i díky své rozlehlosti jsou jednotlivé regiony značně odlišné – na západě proevropský Lvov, na východě separatistické republiky tzv. Donbasu. Patrně klíčovým regionem, o který se bojuje, jsou města na jihovýchodě země – Melitopol, Berďansk a Mariupol. Právě jejich kontrola může být pro další budoucnost Ukrajiny klíčová.
Biskajský most v Bilbau patří k nejzajímavějším stavbám z období průmyslové revoluce. V provozu je od roku 1893 a je unikátní přepravou gondoly po mostní konstrukci. Jedná se o nejstarší gondolový most vůbec, který se stal vzorem pro budování dalších mostů po celém světě.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.