15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Vítězné mocnosti měly po 2. světové válce zajistit celosvětový mír, jenže už v průběhu války se ukazovalo, že není jasná politická podoba příštího světa, a tak se hned v roce 1945 rozděluje a začíná válku novou, tzv. studenou. Podívejte se na analýzu poválečného uspořádání světa podle historiků z pořadu Historie.cs.
Cestopis z oblasti Mrtvého moře se věnuje historii pevnosti Masada, rekreačním možnostem u Mrtvého moře a archeologické lokalitě Kumrán.
V ukázce uslyšíme názor historiků na americkou politiku ve střední Evropě po druhé světové válce. Oponují tak představě široké veřejnosti, že USA a SSSR si rozdělily sféry vlivu již dávno před koncem války. Americký zájem v Praze reprezentoval velvyslanec USA Laurence Steinhardt, který ale do Prahy přišel již jako zklamaný diplomat zabývající se převážně vlastními podnikatelskými záměry, a ne diplomacií. S čím ovšem nepočítal?
Video přibližuje události roku 1945, kdy se po konci druhé světové války na zámku v Postupimi nedaleko Berlína sešli představitelé vítězných mocností. Tato takzvaná velká trojka měla jednat o poválečném uspořádání Evropy, válečných reparacích a odsunu německého obyvatelstva ze států střední Evropy do Německa. Toto jednání však již předznamenávalo budoucí konflikt, který se zapsal do historie jako studená válka. Západ a Sovětský svaz se střetly nejen v otázce reparací. Podívejte se na zpravodajskou reportáž k 75. výročí této události (2020).
Sovětský svaz se rozpadl, pro Gruzii a Abcházii to však znamená řetězec krvavých konfliktů. Jaké jsou důvody a dopady gruzínsko-abchazského konfliktu?
Navštívíme hrad Bran ležící v rumunské oblasti Transylvánie neboli Sedmihradska. Tento hrad získal svou popularitu hlavně po vydání románu o Drákulovi, který měl údajně na tomto hradě sídlit. Jak to ale bylo doopravdy?
Hora sv. Michaela, poutní místo zasvěcené archandělu Michaelovi, leží na skalnatém ostrově a patří mezi nejnavštěvovanější místa Francie. Proslavilo se rozdílem mezi přílivem a odlivem. A jde o místo skutečně kouzelné. První kámen zde sídlícího opatství byl položen před 1000 lety.
Na Menorce najdeme zhruba 1500 prehistorických památek. Kamenné monumenty ve tvaru písmene T (tauly) jsou největší záhadou ostrova. Nejspíše sloužily k náboženským obřadům. V blízkosti taulů se často nachází talayoty, tehdejší strážní věže. Zajímavé jsou i navety, které se využívaly jako hrobky, nebo skalní jeskyně s rozličnými funkcemi.
Reportáž českých novinářek o atmosféře v iráckém Kurdistánu, kde se v roce 2017 uskutečnilo referendum o vyhlášení nezávislosti.
Po letních olympijských hrách před 14 lety je před námi druhá olympiáda v Číně. Bude jen oslavou sportu? V reportáži pořadu 168 hodin se dozvíme, jaké kontroverze olympijské hry vzbuzují.
Reportáž o překvapivé abdikaci malajsijského krále ukazuje politický systém této asijské země.
Finsko se v roce 2023 a Švédsko v roce 2024 staly novými členy NATO. Proč k tomu u těchto dvou dlouhou dobu neutrálních států došlo? Jaké vztahy mají obě země s Ruskem?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.