15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Britský král Karel III. byl ve Westminsterském opatství před zraky celého světa korunován 6. května 2023. Krátce předtím byly králi, který seděl na sedm set let starém dubovém trůnu, předány symboly jako meč, žezlo a jablko. Jak slavnostní událost vypadala? Podívejte se.
John Fitzgerald Kennedy byl čtvrtým americkým prezidentem, který byl zavražděn v úřadu. Jak k atentátu došlo? Pátek 22. listopadu 1963 měl být pro J. F. Kennedyho neoficiálním zahájením kampaně za znovuzvolení. Půl hodiny po poledni v texaském Dallasu jeho život ukončil atentát, jehož okolnosti nepřestávají vyvolávat otázky. Byl vrahem Kennedyho skutečně Lee Harvey Oswald? Jaký byl střelcův motiv? Jednal sám? Spekulace dlouhé desítky let živil fakt, že dokumenty o vraždě pětatřicátého prezidenta USA částečně skončily v režimu utajení.
Nová éra na evropském kontinentě respektive v celém světě začala. Krásný čas plný euforie a nových nadějí se však pomalu začíná propadat do skepse z nenaplněných ideálů. Anarchismus a zástupy nezaměstnaných se pomalu začínají vymykat kontrole.
Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy hornatého Skotska.
Přejdete-li ve Skopje starý kamenný most přes řeku Vardar, ocitnete se rázem v předsálí Orientu – Makedonii, v jedné z nejchudších zemí Evropy.
Na východě Moldavska se nachází oblast zvaná Podněstří. Území na levém břehu Dněstru obývají Moldavané, Rusové i Ukrajinci. Obyvatelé oblasti již na počátku 90. let vyhlásili autonomii, Podněsterskou lidovou republiku. Moldavská vláda nezávislost Podněstří odmítla, stejně jako členské státy OSN. Tento „zamrzlý“ konflikt v roce 2022 opět ožil. V souvislosti s válkou na Ukrajině totiž vyvstala obava, zda Rusko nebude o Podněstří usilovat. Tyto obavy přiživily i útoky v oblasti, po nichž Moskva začala hovořit o ochraně rusky mluvícího obyvatelstva v Podněstří. Reportáž přináší mimo jiné pohled místních obyvatel.
Lofoty jsou souostroví tvořené asi osmdesáti ostrovy ležícími až za severním polárním kruhem. Jejich příroda je skutečně panenská, jsou rájem rybářů, skialpinistů či milovníků surfování. Počasí se tu předpovídá jen velmi těžko, proměňuje se často i několikrát denně. Přestože klima Lofot je pro Středoevropany poměrně drsné, jsou Lofoty oteplovány výběžkem Golfského proudu, a tak je podnebí ostrovů výrazně teplejší než ve stejných zeměpisných šířkách kdekoliv na světě. Vydejte se s námi na exkurzi na toto kouzelné místo.
Neomezený vládce Ruska diktátor Stalin si přímořské letovisko Soči oblíbil natolik, že si v něm nechal roku 1936 vybudovat rezidenci. Návštěva vily ukazuje nejen její vnitřní prostory, ale zajímavým způsobem odhaluje i vnitřní svět krutého diktátora.
Podíváme se na ostrov Bilu Kyun, který obývají výhradně Monové, nejranější obyvatelé Myanmaru, kteří jsou rovněž považováni za zakladatele zdejší civilizace a také jako první v zemi začali vyznávat théravádský buddhismus. Najdete tu tedy samozřejmě i zlaté stúpy, typické pro buddhisty. Na ostrově se těží břidlice, ze které se vyrábí školní tabulky, a rostou zde kaučukovníky, z jejichž mléka se vyrábí guma.
Reportáž pořadu Horizont ČT24 (2023) popisuje uplynulých 10 let vlády Nicolase Madúra, ve kterých se Venezuela propadla do hluboké hospodářské krize. V průběhu této dekády uprchlo ze země více než 7 milionů lidí včetně části opozice, kterou Madúro tvrdě potírá.
V lednu roku 2020 navrhl americký prezident Donald Trump svůj izraelsko-palestinský mírový plán pro Palestinu. Předpokládal vznik nezávislé Palestiny s mnoha ústupky. Zatímco izraelský premiér Netanjahu Trumpův plán přijal s nadšením, Palestinci iniciativu amerického prezidenta ostře odsoudili. Vadila jim především část návrhu týkající se Jeruzaléma. Podle Trumpa měl Jeruzalém zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.