04:36
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Data i počítačové programy se skládají z nul a jedniček a lze je jednoduše zkopírovat: stačí totiž zkopírovat nuly a jedničky. Spuštěné programy se nachází v paměti RAM neboli operační paměti. Paměť RAM potřebuje ke svému fungování elektřinu, zatímco na disku nebo paměťové kartě mohou data zůstat i bez elektřiny. Mnoho zařízení kolem nás obsahuje skryté počítače, třeba auta nebo chytré ledničky.
Co je to vlastně počítač, jak vznikl, jak na začátku vypadal a jak funguje? Co je ale dnešní software, hardware nebo základní deska? Jak můžeme zrychlit svůj počítač? Více se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na video o starém telefonním seznamu. První telefonní seznam se objevil před více než 100 lety a první počítače byly vyrobené ve 30. letech 20. století. Za počítačového vynálezce je považován Charles Babbage. První počítač na světě měl přezdívku obrovský mozek.
Tým ČVUT se dlouhodobě věnuje využití robotů při záchranných pracích v náročném prostředí. O schopnostech moderního robotického psa americké firmy Boston Dynamics hovoří Tomáš Svoboda a Tomáš Rouček z katedry kybernetiky Elektrotechnické fakulty. Jak a s čím může Spot pomoci?
Každý počítač obsahuje procesor, který řídí programy pomocí programového kódu. Pokud je v kódu chyba, udělá ji procesor taky. V kódech bývají spousty chyb, protože je psali lidé, programátoři, a lidé se prostě pletou. Naštěstí programátoři chyby průběžně opravují. Pro opravené verze programů si průběžně instalujeme aktualizace, a tím se chyb v kódech postupně zbavujeme.
Kamery na rozpoznávání obličejů stále častěji využívají nejen bezpečnostní instituce, ale také nákupní řetězce. Pomocí detekce obličeje mnozí s nás odemykají mobilní telefony nebo profily na sociálních sítích. Na bezpečnostní rizika spojená s využitím technologií na detekci obličejů upozorňuje Vladimír Smejkal, expert na informační technologie.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.