02:53
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Panamský průplav, jedna z nejdůležitějších vodních cest, propojila Atlantský a Tichý oceán a zkrátila tak nákladním i turistickým lodím cestu kolem kontinentu až o několik dní. Jak toto významné stavební dílo moderních dějin vzniklo?
Dominikánská republika je jedním z turisticky nejoblíbenějších států Karibiku, ročně sem přijíždějí načerpat z karibského slunce energii miliony turistů. Právě cestovní ruch tvoří významné příjmy celé země. Další podstatnou složkou ekonomiky je zemědělství, hlavně pěstování cukrové třtiny a následná výroba cukru či rumu. Významné je samozřejmě i pěstování tabáku. Nahlédněte s námi do tohoto tropického ráje. Přesto je Dominikánská republika zaostalou zemí, což dokládají slumy na perifériích měst.
Krása romantických pláží je obvykle hlavním důvodem, proč turisté jezdí na Jamajku. Pokud však chceme poznat skutečnou Jamajku s jejími obyvateli, je třeba navštívit komunity rastafariánů. Reportáž nás zavede na jamajský venkov, kde se ilegálně pěstuje konopí. To, co Evropan považuje za nepřijatelné, může jinde sloužit k běžnému obstarávání obživy. Ať se nám to líbí, nebo ne, potvrzuje to kontrasty života na naší planetě.
Kostarika – tropický ráj, jehož břehy omývá z východu Karibské moře a ze západu Tichý oceán. Země nemá vlastní armádu a ušetřené peníze investuje do zvyšování životní úrovně místních obyvatel. Díky tomu se Kostarice vyhnuly konflikty a je považována za bezpečnou. Nádherné tropické pralesy i četné činné sopky chrání řada národních parků. Kromě cestovního ruchu je důležitým zdrojem příjmů místních obyvatel zemědělství – na plantážích pěstují banánovník, cukrovou třtinu i velmi kvalitní kávu.
Petr Myška, zoolog a fotograf, ukazuje, jak vypadá tropický suchý les v západním Mexiku a jaké živočichy v něm najdeme. Součástí je též výprava za jedním endemickým druhem papouška, arou vojenským, který patří mezi ohrožené druhy.
Kalifornie patří k ekonomicky nejrozvinutějším a nejlidnatějším státům USA. Nesmíme ale opomenout ani místní přírodu. Nachází se zde 9 národních parků, nejznámější z nich jsou Death Valley, nejteplejší místo planety, Sequoia se stromy starými tisíce let, a Yosemite s povrchem formovaným činností ledovce. Pojďte se s námi podívat na tato fascinující místa. Kalifornie byla v minulosti proslulá také bohatými nalezišti zlata, památkou na tuto éru jsou opuštěná městečka duchů.
Rychlebské hory kromě nenarušené přírody ukrývají také památky, například zámek Jánský vrch nebo secesní stavbu Georgs-Halle (dnes Tančírna v Račím údolí), která sloužila jako kulturní a turistické místo. Během druhé poloviny minulého století byl objekt opuštěn a začal chátrat, zašlý lesk mu byl navrácen v roce 2015 a opět je možné se zde zúčastnit kulturních akcí.
Václav Cílek putuje do severních a západních Čech zasažených třetihorní sopečnou činností. Popisuje vznik čedičových sloupců a tajemství čedičových sutí.
Oceány jsou v současnosti bouřlivější než v 90. letech 20. století. Zjistil to tým australských vědců, který zkoumal satelitní záznamy za více než třicet let. Příčinou je zřejmě měnící se klima. Společně s jejich výzkumem postupuje i rozvoj technologií na přeměnu energie oceánů v elektřinu.
Kolumbie je pestrá nejen z hlediska přírodních krás, ale i společensky a etnicky, proto je považována za jednu z nejmagičtějších zemí světa. Navštívíme region Cauca v jihozápadní části země, kde je mnoho farem, které pěstují tropické ovoce (dnes převážně banány). Globální oteplování v této oblasti výrazně změnilo charakter pěstování zemědělských plodin.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
Reportáž o sopečné aktivitě vulkánu Kilauea na havajských ostrovech v létě roku 2018.
10 507
492
2 795
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.