02:53
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Panamský průplav, jedna z nejdůležitějších vodních cest, propojila Atlantský a Tichý oceán a zkrátila tak nákladním i turistickým lodím cestu kolem kontinentu až o několik dní. Jak toto významné stavební dílo moderních dějin vzniklo?
Dominikánská republika je jedním z turisticky nejoblíbenějších států Karibiku, ročně sem přijíždějí načerpat z karibského slunce energii miliony turistů. Právě cestovní ruch tvoří významné příjmy celé země. Další podstatnou složkou ekonomiky je zemědělství, hlavně pěstování cukrové třtiny a následná výroba cukru či rumu. Významné je samozřejmě i pěstování tabáku. Nahlédněte s námi do tohoto tropického ráje. Přesto je Dominikánská republika zaostalou zemí, což dokládají slumy na perifériích měst.
Krása romantických pláží je obvykle hlavním důvodem, proč turisté jezdí na Jamajku. Pokud však chceme poznat skutečnou Jamajku s jejími obyvateli, je třeba navštívit komunity rastafariánů. Reportáž nás zavede na jamajský venkov, kde se ilegálně pěstuje konopí. To, co Evropan považuje za nepřijatelné, může jinde sloužit k běžnému obstarávání obživy. Ať se nám to líbí, nebo ne, potvrzuje to kontrasty života na naší planetě.
Kostarika – tropický ráj, jehož břehy omývá z východu Karibské moře a ze západu Tichý oceán. Země nemá vlastní armádu a ušetřené peníze investuje do zvyšování životní úrovně místních obyvatel. Díky tomu se Kostarice vyhnuly konflikty a je považována za bezpečnou. Nádherné tropické pralesy i četné činné sopky chrání řada národních parků. Kromě cestovního ruchu je důležitým zdrojem příjmů místních obyvatel zemědělství – na plantážích pěstují banánovník, cukrovou třtinu i velmi kvalitní kávu.
Petr Myška, zoolog a fotograf, ukazuje, jak vypadá tropický suchý les v západním Mexiku a jaké živočichy v něm najdeme. Součástí je též výprava za jedním endemickým druhem papouška, arou vojenským, který patří mezi ohrožené druhy.
Prostřednictvím archivních záběrů ČT se můžeme podívat na stručný přehled míst, která povodeň v roce 2002 zasáhla. Uvidíme rozsah povodní na Vltavě, evakuaci Písku, zatopenou Prahu, situaci na Dyji a na Vranovské přehradě a zničené vesnice Zálezlice a Kly.
Klimatická změna kriticky poškodila Velký bariérový útes, největší korálový útes planety. Od roku 1995 ubyla zhruba polovina korálů. Nejrychleji koráli ubývají v posledních 10 letech. Na vině je stoupající teplota mořské vody. O změnách na korálových útesech hovoří ekolog a hydrobiolog PřF UK Adam Petrusek.
Václav Cílek provádí méně známými českými pískovcovými skalními městy a vysvětluje, čím jsou světově unikátní.
Téměř čtvrt roku trvala erupce na Kanárském ostrově La Palma. Láva zničila skoro 3 tisíce budov, 7000 lidí vyhnala z domovů, škody se vyšplhaly v přepočtu na 22 miliard korun. Nevídaný přírodní úkaz si naštěstí nevyžádal žádnou přímou lidskou oběť. Cumbre Vieja ohromuje nejen svou majestátností, ale i silou a vytrvalostí. Konec erupce ohlásily úřady až na Boží hod vánoční. Ale ani tento klid není stoprocentní. Jak se s touto na evropské poměry nevídanou hrůzu vypořádali místní?
Zatímco většina grónských sídel jsou spíš osady či vesnice, hlavní město Nuuk je odlišné. Nechybí tu panelová výstavba ani obchodní centrum. I když Grónsko oficiálně spadá stále pod Dánsko, má velkou autonomii a vlastní parlament. Při návštěvě města se dozvíme něco o historii i současném životě Inuitů.
Salar de Uyuni nebo také Salar de Tunupa v Bolívii je solná pláň, jež byla dříve dnem jezera. Reportáž vysvětluje, jak vznikla a jak je tato největší solná pláň na světě využívána.
Historii Yukonu si dnes asi nikdo neumí představit bez zlaté horečky. Krajina v této oblasti je navěky narušena důlní činností, snad každý kubík hlíny či štěrku zde prošel lidskýma rukama. Dozvíme se, co hledání zlata v této oblasti obnášelo, co si musel každý zlatokop na cestu připravit a jak vypadalo jeho putování na zlatonosná naleziště. Zlato se zde těží i dnes, avšak v menší míře.
Státy amerického západu Arizona a Nevada nabízejí ikony amerického cestovního ruchu jako Route 66, Grand Canyon nebo Las Vegas. Pojďme se podívat, jaké krásy přírody i výtvory lidské vynalézavosti tato místa nabízejí.
10 662
525
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.