02:53
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Panamský průplav, jedna z nejdůležitějších vodních cest, propojila Atlantský a Tichý oceán a zkrátila tak nákladním i turistickým lodím cestu kolem kontinentu až o několik dní. Jak toto významné stavební dílo moderních dějin vzniklo?
Dominikánská republika je jedním z turisticky nejoblíbenějších států Karibiku, ročně sem přijíždějí načerpat z karibského slunce energii miliony turistů. Právě cestovní ruch tvoří významné příjmy celé země. Další podstatnou složkou ekonomiky je zemědělství, hlavně pěstování cukrové třtiny a následná výroba cukru či rumu. Významné je samozřejmě i pěstování tabáku. Nahlédněte s námi do tohoto tropického ráje. Přesto je Dominikánská republika zaostalou zemí, což dokládají slumy na perifériích měst.
Kostarika – tropický ráj, jehož břehy omývá z východu Karibské moře a ze západu Tichý oceán. Země nemá vlastní armádu a ušetřené peníze investuje do zvyšování životní úrovně místních obyvatel. Díky tomu se Kostarice vyhnuly konflikty a je považována za bezpečnou. Nádherné tropické pralesy i četné činné sopky chrání řada národních parků. Kromě cestovního ruchu je důležitým zdrojem příjmů místních obyvatel zemědělství – na plantážích pěstují banánovník, cukrovou třtinu i velmi kvalitní kávu.
Krása romantických pláží je obvykle hlavním důvodem, proč turisté jezdí na Jamajku. Pokud však chceme poznat skutečnou Jamajku s jejími obyvateli, je třeba navštívit komunity rastafariánů. Reportáž nás zavede na jamajský venkov, kde se ilegálně pěstuje konopí. To, co Evropan považuje za nepřijatelné, může jinde sloužit k běžnému obstarávání obživy. Ať se nám to líbí, nebo ne, potvrzuje to kontrasty života na naší planetě.
Petr Myška, zoolog a fotograf, ukazuje, jak vypadá tropický suchý les v západním Mexiku a jaké živočichy v něm najdeme. Součástí je též výprava za jedním endemickým druhem papouška, arou vojenským, který patří mezi ohrožené druhy.
Yellowstonský národní park je krajinou hor, lesů, divoké zvěře a vulkanické aktivity. Jde o nejstarší národní park na světě, jehož dominantou jsou horké prameny, gejzíry, fumaroly a pestře zbarvené travertinové terasy.
Podmínky pro vznik blesku se tvoří už ve chvíli, kdy se na obloze začnou objevovat bouřková oblaka. Jak blesk vzniká? A co je doprovodné hřmění, které může být slyšet i 40 kilometrů daleko?
Na severních svazích Jizerských hor se nachází zřejmě nejrozsáhlejší komplex listnatého lesa v českých zemích. Jedná se o jedno z nejzachovalejších přírodních míst v Česku plné starých porostů, které jsou domovem mnoha ohrožených živočichů. Poskytují mám cenné údaje o tom, jak vypadal přirozený les ve střední Evropě. V roce 2021 byly tyto Jizerskohorské bučiny zapsány mezi památky UNESCO.
Vydáme se po naučné stezce z Louňovic pod Blaníkem k Býkovickým rybníkům, abychom se dostali k Malému Blaníku. Najdeme tu rozvaliny kaple sv. Máří Magdaleny, kam až do 18. století mířili poutníci. V okolí kaple se nachází chráněné bučiny a mezi nimi kamenná moře.
Na severu Belize žije na svých farmách komunita Mennonitů. Přišli sem v 50. letech minulého století kvůli svobodě svého vyznání. V následujícím videu uvidíme, jak vypadají běžné dny příslušníků této komunity. Ty se dosti odlišují od zvyků ostatních obyvatel Belize. Podívejte se jak.
Kanadské provincie Saskatchewan a Manitoba jsou typickými prérijními regiony Severní Ameriky. Rovinaté prérie s úrodnou půdou slouží jako „sýpka Kanady“ a zvlněné oblasti jsou ideální pro chov dobytka. Historie obou provincií je spjatá s původními kulturami indiánů a Eskymáků, kteří tu žili před příchodem bělochů.
Falklandy, ostrovy ležící asi 480 km východně od jižního patagonského pobřeží, jsou zámořským územím Spojeného království. Kvůli jejich geografické odlehlosti není život na těchto ostrovech úplně jednoduchý. Pojďte se tam s námi alespoň virtuálně podívat.
Jihoamerická poušť Atacama je považována za nejsušší poušť na celém světě. Pro Atacamu je typický obrovský rozdíl mezi denními a nočními teplotami, v letních měsících může být tento rozdíl i 50 stupňů Celsia.
12 705
702
4 201
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.