07:22
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Franz Kafka dnes bývá řazen k největším autorům světové literatury 20. století. Nebylo tomu tak vždy. Nejen o tom, jak svět „objevil" Franze Kafku, hovoří ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher.
V roce 2007 konečně dostali čeští čtenáři kompletní překlad díla Franze Kafky. Podívejte se, jak o události tehdy informovala diváky Česká televize.
Video pojednává o faktu, že jsme si Franze Kafku utvořili k obrazu svému. Vzhled i povaha Franze Kafky byla postupně přizpůsobena, aby vše zapadalo do mýtu o Kafkovi. Víme, jaký doopravdy byl? A jak doopravdy vypadal?
Video nás provede po okolí Staroměstského náměstí, kde se nachází několik domů, ve kterých po určitou dobu bydleli Kafkovi rodiče se svými dětmi. Podívejme se na místa, kde spisovatel prožil své dětství.
Ve vybrané pasáži z pořadu Události v kultuře se dozvíte nejen o sbírce haiku Jacka Kerouacka, ale i o samotném žánru haiku nebo o Edici angloamerických básníků. Právě v této edici vyšla kromě Knihy haiku sbírka Sylvie Plathové Ariel, Kvílení Allena Ginsberga a další...
Překladatel anglojazyčné literatury do českého jazyka a partner ve společnosti Litigo Communications Lukáš Novák byl roku 2010 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku za překlad románu britského autora žijícího v Itálii Simona Mawera Skleněný pokoj inspirovaný osudem brněnské funkcionalistické vily Tugendhat a životem jejích majitelů.
Literární vědec Jiří Brabec se zamýšlí nad rozdílným přístupem ke čtení Kunderova Žertu v době jeho vydání a dnes. V následné diskusi zazní úvaha o možnosti Milana Kundery psát pod pseudonymem.
Motivy strachu, zranitelnosti, beznaděje a světa bez lítosti a sounáležitosti. O prozaickém díle Nížiny, které napsala rumunsko-německá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, hovoří spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Proč se autorka už nikdy nechce vrátit do své rodné vesnice?
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
Na statku v Prostředním Vydří pobýval Ivan Martin Jirous, zvaný též „Magor“, jeden z nejvýraznějších básníků 2. poloviny 20. století. Od 90. let zde rovněž pořádal rockové festivaly. Františka Jirousová, dcera slavného básníka, nás provede po rodinném statku, zavzpomíná na svého otce a představí, k jakým aktivitám místo vybízí dnes.
Pojďme společně nahlédnout do života velkého ilustrátora Zdeňka Buriana. Burianovy obrázky můžete znát z učebnic přírodopisu a dějepisu či knih Eduarda Štorcha. Ilustroval také román Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ve Štramberku najdete Burianovo muzeum.
Zdeněk Svěrák odpovídá na otázky Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace. Jak změnil Jára Cimrman Čechy? Jaká je největší Cimrmanova slabina a v čem je naopak jeho síla? Podívejte se na odpovědi Zdeňka Svěráka.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.