04:03
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Státní svátek Den české státnosti je zároveň svátkem sv. Václava. V tento den se připomíná zavraždění knížete Václava, patrona české země.
Na světě je zhruba 180 měn a ty mají různou hodnotu. Co nebo kdo ji určuje? Proč se často říká, že naše koruna je „silná", nebo naopak „slabá"? Video přináší nejen tyto, ale i další informace o měnových kurzech.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
Pořídit si auto je velká věc a je jedno, zda bude z bazaru nebo od známého. Z hlediska financí to není levná záležitost a i po nákupu jsou s autem spojené další výdaje. Video vysvětluje pojmy jako povinné ručení, havarijní pojištění nebo třeba leasing. V čem je leasing výhodný či naopak nevýhodný? A co další možnosti?
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Jedna z nich souvisí s penězi: Revoluci prý připravili pragmatici z StB a KSČ, kteří plánovali vzít ekonomiku do svých rukou. Nová vláda ekonomy samozřejmě potřebovala, a protože v Občanském fóru byli převážně umělci, dostali se do vysokých funkcí např. lidé z Prognostického ústavu. Ze společenské změny však finančně vytěžili všichni, kdo už se v systému pohybovali a uměli se rychle přeorientovat na nové podmínky.
Pořad objasňuje pojmy phishing, vishing a skimming a poskytuje rady, jak se před nebezpečnými podvody bránit. Phishing se snaží získat citlivé osobní údaje prostřednictvím e-mailu, vishing prostřednictvím mobilního telefonu a skimming kopíruje údaje přímo z platební karty.
Politické hnutí ANO 2011 bylo novým subjektem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2013. Lídrem hnutí je podnikatel a zakladatel koncernu Agrofert Andrej Babiš. Hnutí ANO se podařilo získat celkem 18,65 % hlasů, a tím se umístilo na druhém místě hned za ČSSD.
Umění a kultura jsou v KLDR součástí propagandy upozorňující na nenahraditelnost vládnoucího klanu Kimů. Na přehlídce výtvarníků z akademie výtvarných umění uvidíme, že všichni umělci zobrazují ve svých dílech zejména hrdinství a odhodlanost pracujícího severokorejského lidu. Co se stane s tím, kdo by nebyl ochoten ztvárnit něco takového, přibližuje výtvarník žijící v azylu.
Sametovou revoluci Slováci pojmenovali jako něžnou. I u nich jí předcházela řada demonstrací, a to už od března 1988. V srpnu 1989 byla zatčena pětice disidentů. To vyvolalo další protesty. Studentský protest 16. listopadu spustil lavinu demonstrací a vzniklo hnutí Veřejnost proti násilí, které spolupracovalo s českým Občanským fórem. Hnutí podpořilo Václava Havla na pozici prezidenta a složením slibu 29. prosince 1989 definitivně padl komunismus v Československu. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Historici a novinář přibližují, proč vzniklo uskupení V4 (Visegrádská čtyřka), jehož je Česká republika členem společně s Polskem, Maďarskem a Slovenskem. Základem byla snaha přistoupit k Evropské unii a NATO. Tento útvar byl užitečný nejen pro vyměňování zkušeností, ale také pro vytvoření společenství dostatečně velkého, aby jej musel, čistě pragmaticky řečeno, zbytek EU brát vážně.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.