04:03
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Na světě je zhruba 180 měn a ty mají různou hodnotu. Co nebo kdo ji určuje? Proč se často říká, že naše koruna je „silná", nebo naopak „slabá"? Video přináší nejen tyto, ale i další informace o měnových kurzech.
Historie peněz jakožto fyzického platidla je dávná. Nejprve se používaly mince: od jednoduchých kousků kovu se vyvinuly do podoby zdobných mincí s vyraženými nápisy a reliéfy. S rozvojem obchodu a s potřebou vyplácet stále větší částky se však objevil problém spočívající v hmotnosti kovových peněz. Přišlo se proto s praktickým řešením, a tím byl papír. První papírové bankovky vydal Johan Palmstruch roku 1661 ve Švédsku a název bankovka odkazuje na její původní definici.
Příběh rodiny, která si vzala více půjček, než byla schopna splácet. Kvůli tomu si musela opět vzít několik půjček, a to i u nebankovních společností, a dostala se tak do dluhové spirály. Pasáž vysvětluje, co je dluhová spirála, a radí, jak se do ní nedostat.
Některé drůbežárny umožňují odkup takzvaných vynesených slepic a rodina režiséra Filipa Remundy se rozhodla několik takových slepic z klecového chovu zachránit. Koupili pět slepiček, pro každého člena rodiny jednu, odvezli je na chalupu, postavili kurník a doufají, že se jim u nich bude dařit.
Současná energetická a ekonomická krize vede mnoho lidí k žádosti o státní sociální podporu. Jednu z možností představuje příspěvek na bydlení, o který mohou lidé zažádat online nebo přímo na úřadu práce. Video odpovídá na následující otázky: kdo má na tuto podporu nárok, jaké dokumenty jsou zapotřebí a jak to vše provést online cestou.
KLDR je socialistická republika, v níž o všem rozhoduje Korejská strana práce. Rozhodně to neznamená, že by si byli všichni rovni. Společnost je rozdělena do kast, které občanům s trochou nadsázky už při narození předurčují, jak bude vypadat celý jejich život. Rozhovor s koreanistkou přibližuje, jak konkrétně příslušnost k dané kastě vypadá v reálném životě, kde se v kastovním systému nachází vládnoucí dynastie Kimů a zda je mezi kastami nějaká prostupnost.
Po vzniku samostatného Československa došlo i na vznik národní měny. Cesta vedla od kolkování rakousko-uherských bankovek československým kolkem na přelomu února a března 1919, přes vydání českých státovek v dubnu téhož roku, až k zákonu z roku 1926, kterým byla založena Národní banka Československá. Teprve v okamžiku, kdy existuje centrální banka, může stát vydávat své vlastní bankovky. Otázka panovala i kolem názvu české měny: mnoho nescházelo a mohli jsme dnes platit sokolem.
28. říjen je státním svátkem, kterým se připomíná vznik Československa. A to přesto, že 28. října 1918 nebyla ještě vyhlášena československá republika, ale jen československá samostatnost. Každá přelomová historická událost probíhající v čase však potřebuje jeden den jako symbol. Jak byl svátek oslavován za první republiky? Spontánně a důstojně, s vojenskými přehlídkami a pietními akty. Jako významný den byl hodnocen napříč celým politickým spektrem a také na Slovensku, i když pro Slováky byl důležitější 30. říjen, kdy byla přijata Martinská deklarace.
Rok 1989 se stal přelomovým v celé Evropě. Listopad přinesl politické změny i k nám. V prosinci se otevřely hranice a mluvčími společnosti se stali ti, co byli ještě nedávno považováni za nepřizpůsobivé. Komunisté pod tlakem veřejnosti zvolili 29. prosince Václava Havla prezidentem s tím, že za půl roku měly proběhnout svobodné volby. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.