04:04
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Pořad hravou formou seznamuje děti s informativními dopravními značkami (cedulemi s názvem ulice nebo značkami s názvy měst) a se značkou „Stezka pro chodce“. Názornou ukázkou vysvětluje význam těchto značek.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti s dopravní značkou „Přechod pro chodce“. Ukáže, jak tato dopravní značka vypadá, a vysvětlí, co znamená „zebra na silnici“. Dále se v pořadu objevuje názorná ukázka toho, jakým způsobem má člověk správně přes přechod přejít.
Ukázka zábavnou formou seznamuje děti s výstražnými značkami „Zvěř na silnici“ a „Semafor“. Děti se naučí, jak trojúhelníkové, tedy výstražné dopravní značky vypadají, a jaký mají význam. Zjistí také, kdy se smí a nesmí přecházet přes přechod, tedy který panáček ukazuje STŮJ a který MŮŽEŠ JÍT.
Jak to vypadá, pokud mají děti nějakou vadu řeči, a co se s tím dá dělat? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Máte rádi dorty? V tomto díle se seznámíme s dortem se zajímavým jménem a historií. Nebude zde chybět recept ani postup přípravy této pochoutky. A víte, jak to bylo se sladkými pochoutkami dříve ve starověku nebo jak se vyrábí cukr? Co pro nás vlastně cukr znamená? Je prospěšný? A kde všude se cukr vyskytuje? Tak se pojďte podívat, budete určitě překvapeni.
K čemu je dobré očkování a jak probíhá? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor, který jim naštěstí všechno vysvětlí.
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Nezapomínejte, že dopravní značky musí znát každý, kdo se jako řidič nebo chodec sám pohybuje v silničním provozu, a sem patří i provoz na nejrůznějších stezkách. Jak poznáte, komu je která určena?
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování na vlakovém přejezdu. I když na přejezdu neblikají červená světla, ale bliká bílé světlo, jsou všichni chodci i řidiči povinni se správně rozhlédnout. Co se může stát v opačném případě, uvidíte v Dětské dopravní policii dnes.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.