04:04
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Seznámení s dopravní značkou „Práce na silnici“. Připomenutí rozdílu mezi informativní dopravní značkou a zákazovou dopravní značkou. Součástí je také vysvětlení, jak vypadá přejezd pro kola, a názorná ukázka, jak správně přejít na druhou stranu.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti s dopravní značkou „Přechod pro chodce“. Ukáže, jak tato dopravní značka vypadá, a vysvětlí, co znamená „zebra na silnici“. Dále se v pořadu objevuje názorná ukázka toho, jakým způsobem má člověk správně přes přechod přejít.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování v silničním provozu. Když není k dispozici chodník, musí chodci chodit po krajnici. Přecházet máme nejkratší možnou cestou a rozhlížet se musíme vlevo, vpravo a zase vlevo.
Jak se zachovat, když jsi u dopravní nehody, a jak se jí vyhnout? Na co všechno je dobré dávat pozor (nejen) při jízdě na kole? Co se děje, když přijede na místo činu policie a jak ji správně přivolat? Podívejte se s námi za epizodu z cyklu Zachraň se, kdo můžeš.
Kde se vzala ulice? Brďo prochází mezi domy po prašné cestě, která byla především pro pěší. S přibývajícím provozem ji bylo nutné zpevnit štěrkem, dlážděním či asfaltem. Tam, kde se ulice rozšířila, vznikala náměstí. Pro lepší orientaci existují názvy ulic a domy jsou očíslovány. Co všechno můžeme na ulici vidět? Projdeme se podloubím, uvidíme zametací vůz, setkáme se s pouličními umělci a možná uslyšíme i kamelota.
K čemu může vést nezdravé přejídání a mlsání? Jaké potraviny jsou zdravé, vhodné a které naopak nevhodné? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak se zachovat, pokud nás pokouše cizí pes nebo jiné zvíře, a co se musí udělat, abychom vyloučili nakažení vzteklinou. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak by se děti měly chránit při různých sportech v přírodě (bruslení, jízda na kole, jízda na lodi, plavání a skoky do neznámé vody) a jak se při těchto sportech chovat, aby se jim nic nestalo.
Jak na bolavý zub? Ukázka také vysvětluje, že není třeba se bát zubního lékaře, jak to u zubaře probíhá a jak se máme o zuby správně starat. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.