01:58
Existují zvuky, které slyší jenom děti prvního stupně základní školy. Podívejte se na experiment s Petrem Vackem, ve kterém se přesvědčíme, že děti mají větší frekvenční rozsah zvuku než dospělí lidé. Slyší tak i zvuky o vyšší frekvenci.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Co je to vlastně zvuk? Zvuk je mechanické podélné vlnění. Zdroj zvuku šíří své kmity do okolí hmotným prostředím, třeba vzduchem nebo vodou. Vysoké zvuky (v hudbě tóny) mají vyšší frekvenci kmitů. U nižších zvuků je kmitání nižší.
Schopnost prostorového slyšení u lidí (schopnost určit, odkud zvuk přichází) je zajištěna díky tomu, že jsou uši párový orgán. Ukázka obsahuje i pokus, jakým způsobem lze prostorové slyšení narušit.
Ve videu uvidíte, jak se z fyzikálního hlediska člověk dorozumívá s ostatními prostřednictvím zvuku. Dozvíte se, co to vůbec je zvuk, jak se šíří prostředím a co je to ozvěna.
Pasáž stručně vysvětluje, jak jednoduše vyrobit zdroj zvuku – klakson.
Demonstrace energie zvuku pomocí škrobu a reproduktoru.
Před více než sto třiceti lety zahájili velcí vynálezci, jako Alexander Graham Bell, horečnatou práci na sestavení „mluvícího telegrafu“. Tato práce pak vedla k vývoji prvního telefonu. Jak ale vlastně funguje? Podívejte se a zopakujte si důležité experimenty, které vedly k jednomu z nejdůležitějších vynálezů lidstva.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.