06:04
Kácení Amazonského pralesa pokračuje alarmujícím tempem. Na rychlost odlesňování, tzv. deforestaci, má velký vliv i aktuální politická situace v Brazílii. Populistický prezident Bolsonaro tvrdí, že deštný prales patří Brazilcům a nikdo nemá právo Brazílii mluvit do jeho využití.
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Video představuje stolové hory a jeden z největších vodopádů světa – Salto Ángel ve Venezuele.
Největší světovou řeku poprvé zmapoval trutnovský rodák Samuel Fritz. Po třech stech letech se vydala po jeho stopách česká vědecká expedice, aby našla skutečný pramen Amazonky.
V geograficky jedné z nejvíce pestrých zemí světa, Ekvádoru, najdeme pláže i velehory, zasněžené vulkány, pestrobarevné trhy, jezera, mlžný prales nebo vzácné druhy zvířat. V ulicích Quita se můžeme prakticky seznámit s Coriolisovým efektem. Stačí se dívat na vodu vytékající z umyvadla. Jinak se bude chovat na rovníku, jinak severně či jižně od něj.
Statisícové město Granada patří k nejstarším španělským sídlům na americkém kontinentě. Bylo založeno již v roce 1523 španělskými dobyvateli. Přes celou řadu ran osudu se město se rychle rozrůstalo díky výhodné geografické poloze, lodní dopravou bylo totiž propojeno s Karibským mořem. Později přes Granadu také vedla nejrychlejší cesta z New Yorku do San Francisca.
První mořskou rezervaci kolem Galapág vyhlásily úřady v roce 1986. Po nejnovějším rozšíření bude asi třikrát větší než Česká republika. Rozšíření rezervace patří k prvním splněným slibům z klimatické konference ve skotském Glasgow. Právě tam se totiž dohodl Ekvádor na tomto kroku se sousedními státy.
S Janem Dungelem se vypravíme do Amazonského deštného lesa na území Ekvádoru. Navštívíme jednu z osad, kterou obývají indiáni z kmene Waorani se svou unikátní kulturou. Uvidíme, jak se získává barvivo pro tradiční malování na obličej nebo jak se vyrábí otrávené šipky, nejvyužívanější lovecký nástroj. Nahlédněte s námi do života lidí, kteří stojí na pomezí mezi divočinou a civilizací.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.