03:18
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Tapisérie z Bayeux je 70 m dlouhá výšivka, která znázorňuje tažení Viléma Dobyvatele do Anglie v roce 1066. Údajně ji vyrobila jeho manželka, královna Matylda. Dlouhá staletí byla ztracena a po svém znovuobjevení přitahovala pozornost historiků i novodobých dobyvatelů, např. Napoleona. Získat ji chtěl i Hitler.
Vincenz Priessnitz věřil na léčivou sílu vody. Žil v první polovině 19. století, v mnohém však tuto dobu předběhl, například založil první vodoléčebný ústav na světě. V následující reportáži se seznámíme s jeho příběhem.
Epidemii moru si většina z nás patrně spojí s obdobím středověku. Kdy a proč se ale mor objevil v historii poprvé? Tyto otázky vztahující se k dějinám lékařství nám blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Eliška Junková byla česká automobilová závodnice, která na vozech Bugatti dokázala ve 20. letech 20. století porážet své mužské soupeře a byla nejrychlejší ženou světa. Největšího úspěchu dosáhla v tehdy nejtěžším závodě na Sicílii ve Targa Florio v roce 1928, kde skončila pátá.
Moderní technologie a znalost práce s DNA nám umožňují získat o našich předcích, ale i o nás samých daleko více informací než jen o přímém příbuzenství. Jak se sestavuje genetický profil stovky let mrtvého člověka?
Československo po nástupu komunistického režimu v roce 1948 mělo stále přídělový systém. Zrušen byl až v roce 1953 při kontroverzní měnové reformě. Hospodářství padesátých let bylo poznamenáno kolektivizací zemědělství a preferencí těžkého průmyslu. Podívejte se na obraz reality československého hospodářství na pozadí příběhu firmy vyrábějící slavné a tradiční olomoucké tvarůžky.
V roce 1919 vznikl Státní archeologický ústav. Jeho založení představovalo společně s dalšími nově vzniklými institucemi počátek systematické práce na získávání poznatků z minulosti na území našeho státu. Ta souvisí i se snahou o emancipaci nově vzniklého československého národa. Je ale třeba poznamenat, že už před tímto datem se archeologií zabývaly muzeální instituce či vysoké školy.
Sv. Benedikt bývá někdy nazýván otcem Evropy. V 7. století založil první mnišskou komunitu západního křesťanství. Stanovil pravidla fungování řehole, která se postupně rozšířila po celé Evropě v době od 9. do 11. století a zásadním způsobem ovlivnila kulturu i společnost.
Cuzco je čtyřsettisícové město ležící na jihu Peru. Rozkládá se na uprostřed And v nadmořské výšce asi 3 000 m n. m. Před příchodem Evropanů na konci 15. století bylo hlavním městem incké civilizace. Dnes je vyhledávaným cílem turistů, kteří míří na Machu Piccu, i velmi příjemným horským městem.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.