03:18
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Tapisérie z Bayeux je 70 m dlouhá výšivka, která znázorňuje tažení Viléma Dobyvatele do Anglie v roce 1066. Údajně ji vyrobila jeho manželka, královna Matylda. Dlouhá staletí byla ztracena a po svém znovuobjevení přitahovala pozornost historiků i novodobých dobyvatelů, např. Napoleona. Získat ji chtěl i Hitler.
Vincenz Priessnitz věřil na léčivou sílu vody. Žil v první polovině 19. století, v mnohém však tuto dobu předběhl, například založil první vodoléčebný ústav na světě. V následující reportáži se seznámíme s jeho příběhem.
Epidemii moru si většina z nás patrně spojí s obdobím středověku. Kdy a proč se ale mor objevil v historii poprvé? Tyto otázky vztahující se k dějinám lékařství nám blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Spotřební elektronika byla na přelomu 70. a 80. let v Československu velmi žádaným, ale i nedostatkovým zbožím. Jejím hlavním výrobcem byl národní podnik Tesla, který vyráběl prakticky vše v oblasti elektroniky. Postupem času vzrostla potřeba výrobky vizuálně sjednotit, aby zapadly do obývacího pokoje spotřebitele. Tak vznikla jednotná řada spotřebních výrobků Tesla. Její designéři to ale v socialistickém hospodářství neměli vůbec jednoduché.
Světová výstava Expo 58 byla zajímavá díky první poválečné konfrontaci Východu a Západu. Pro Československo výstava znamenala nečekaný úspěch, náš pavilon v Bruselu zhlédlo tehdy více než šest milionů návštěvníků. Československé exponáty přihlášené do soutěže získaly desítky cen, diplomů a medailí, nejvíce ze všech účastníků.
První úvahy o podzemní dráze v Praze jsou už z konce 19. století, ale se stavbou prvního úseku sítě pražského metra se začalo až koncem šedesátých let 20. století. Do provozu byl slavnostně uveden k výročí osvobození Československa v roce 1974.
V závěru 20. století byla v srdci CHKO Jeseníky vybudována přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Vodní dílo je technickým unikátem s největší reverzní turbínou v Evropě. Zároveň jde o naši nejvýkonnější vodní elektrárnu. Jak vlastně funguje? Podívejte se.
Zlatá stezka byla obchodní cesta z Bavorska do Čech, po níž se přepravovala především sůl po celý středověk až do počátku 18. století. Ve středověku hrála sůl důležitou roli, protože se používala ke konzervaci masa, výrobě kosmetických prostředků, byla součástí léků, používala se při křtu a podobně.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Ukázka popisuje divoké nájezdy a taktiku vikingů v Evropě v raném středověku.
Grál kryptologie, tzv. Voynichův rukopis, se v rudolfinské době nacházel na území Čech. Proč a jak vznikl, je psán zapomenutým jazykem nebo šifrou? Poutá pozornost vědců z celého světa a teorií je nespočet. Podívejte se sami, co všechno o této záhadě zatím víme.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.