04:24
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Průvodci jsou takové druhé oči návštěvníka, které vidí, ukážou a vysvětlí to, čeho by si sám nevšiml. Co všechno musí průvodce umět a co je noční můrou každého průvodce? Více nám řekne průvodkyně Pavla Bartásková.
Phishing (čteme "fišing") má výslovností blízko k anglickému slovu rybařit. Svým způsobem o jistý druh rybaření jde. Jen místo ryb loví podvodníci na internetu hesla a citlivé údaje o důvěřivých uživatelích. Stejně jako u opravdového rybaření používají různé návnady, jak uživatele nalákat. Více si o tom povíme s Jirkou Králem, který je spolutvůrcem programu "Buď safe online". Ten učí děti bezpečnému chování na internetu a sociálních sítích.
V tomto videu jsou hlavním tématem pomluvy. Co to je, jak vznikají a jak můžou člověku uškodit. Je důležité, aby žáci a žákyně věděli, proč by pomluvy neměli roznášet, vymýšlet si je a hlavně jim věřit, a proto bychom s nimi měli o tomto tématu mluvit.
Co je to lež? Jak poznáme lež? Proč lidi lžou? Proč se nemá lhát? Na tyto otázky hledali odpovědi děti i dospělí. A jak byste na ně odpověděli vy?
Pokud si něco půjčím, třeba v knihovně, mám přesně dané podmínky. Pokud je poruším, zaplatím třeba pokutu. Když půjčenou věc poškodím, měl bych škodu nahradit. U drahých věcí se mám zeptat rodičů, zda je vůbec mohu půjčit. Klárka nám objasní, jak na to.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.