03:56
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Hlavní postavou této je král lev. Jak král s pomocí lišky vyřešil problém se strakatými ovcemi? A co si z toho můžeme odnést my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Pojďme se společně podívat, kdy se slaví světový den poezie. K nejstarším známým básníkům patří Homér, prý byl slepý, ale přesto údajně napsal rozsáhlé básně Ilias a Odyssea. Oblíbeným středověkým básníkem byl Francois Villon. U nás zná každý Karla Hynka Máchu a jeho Máj. Jarní příroda dodnes inspiruje mnoho básníků. Poetické jsou také písňové texty, kterými se v Čechách proslavil Jiří Suchý.
Dosud žádná opera nevyvolala takové nadšení všech Pražanů jako v roce 1786 Figarova svatba uvedená v Nosticově divadle. V hledišti seděl i její autor Wolfgang Amadeus Mozart, kterého dojaly ovace plného sálu. Třetí díl televizního seriálu F. L. Věk podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska se věnuje návštěvě Mozarta v Praze i slavnému divadelnímu představení.
Řecká lidová pohádka O dívce z bazalky, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o staré paní, od níž si králův syn koupí květináč s bazalkou. Co asi tajemná bazalka ukrývá?
Byla jednou jedna cukrárna a v ní pekla dorty neobyčejná cukrářka. A přestože její dortíky byly vynikající, možná dokonce nejlepší na celém světě, tak se v celé vesnici najde jen jedna usměvavá rodina a šťastná rodina. Děti si spolu nehrají a všichni jsou zamračení. Čím to jen je? Na kloub této záhadě se rozhodne přijít zvídavá Adélka, která ví o pečení leccos od své babičky. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.