01:21
V říjnu 2014 měla v Divadle Járy Cimrmana premiéru hra Záskok, ovšem v angličtině. Pod režijním vedením Briana Stewarta ji nastudovali zahraniční herci žijící v Praze. Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem a Brianem Stewartem přibližuje úskalí, s nimiž se zahraniční režisér i herci museli vypořádat, když připravovali představení hry The Stand In.
Podívejte se na cimrmanovsky laděnou reportáž, která pátrá po stopách českého génia a vynálezce ve městě na Seině. Věděli jste, že současnou podobu Eiffelovy věže ve skutečnosti vymyslel Jára Cimrman?
Cimrmanovsky pojatá reportáž ze Srí Lanky přináší nové informace o působení českého génia na tomto ostrově v Indickém oceánu. Cimrman výrazně ovlivnil zdejší život, ve videu se například dozvíte, jak změnil stravovací návyky místního obyvatelstva. Čím dalším zlepšil místní kulturu?
Podívejte se na cimrmanovsky pojatou reportáž o stopách Járy Cimrmana v Bruselu. Kde všude je v hlavním městě Evropské unie najdeme? Reportáž si všímá zejména významu Cimrmana pro evropské záležitosti. K velikosti Cimrmana se vyjadřují také Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak.
Divadlo Járy Cimrmana si připomínalo čtyřicet let s cimrmanovskými hrami představením tvořeným ukázkami z některých jeho her. Podívejte se na takovou ukázku ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy.
Cimrmanova sláva není omezena jen na české prostředí. Skupina britských, amerických a australských herců, která si říká Cimrman English Theatre a vystupuje v Praze, se vydala v roce 2018 šířit věhlas českého génia za oceán.
Marek Šindelka je současný český spisovatel, který již dříve uspěl svými povídkami Zůstaňte s námi nebo Mapa Anny. V roce 2016 vydal román Únava materiálu, ve kterém reflektuje téma uprchlictví. V rozhovoru s Petrem Vizinou nám spisovatel představí svoji novou knihu i svůj pohled na reakce na ni.
Filozof, pedagog, historik, překladatel, originální básník a poslední biskup Jednoty bratské Jan Amos Komenský jako nejdůležitější postava českého baroka svým významem daleko přesáhl tuto éru. Jeho život, dílo, identitu i nadčasové myšlenky si připomeneme v pořadu Historie.cs.
Doma i v zahraničí oceňovaný český básník moravské národnosti Jan Skácel, prozaik a autor poezie pro děti, který po roce 1969 nesměl publikovat a přešel k samizdatu a exilové literatuře, očima mladé generace, studentů břeclavského gymnázia, které autor sám také v minulém století studoval.
Kniha Šikmý kostel, románová kronika pojednávající o každodenním životě lidí na Karvinsku, získala mimořádnou oblibu nejen u čtenářské veřejnosti, ale i u literárních kritiků. O prozaicky zpracovaném silném příběhu místních lidí, jejichž životy radikálně změnila těžba uhlí, který napsala spisovatelka Karin Lednická, hovoří sociolog Ondřej Císař. Video je tlumočeno do znakového jazyka.
12 705
703
4 223
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.