02:04
Známými objekty Velikonočního ostrova jsou sochy moai roztroušené všude po ostrově. O tom, jak by se sochy mohly přepravovat, bylo publikováno mnoho teorií. V České republice představil svou teorii přepravy soch vědec Pavel Pavel. Jeho experiment zaujal cestovatele Thora Heyerdahla, který ho pozval na jednu ze svých výprav na Velikonoční ostrov. Pavel Pavel zde s malou skupinou domorodců a pouze s pomocí lan a pák přesunul originální sochu pomocí jejího rozkývání.
21. srpna 2017 bylo možné pozorovat nad USA úplné zatmění Slunce. K úplnému zatmění může dojít pouze tehdy, když Slunce, Měsíc a Země se dostanou do jediné přímky. Úplného zatmění na našem území se můžeme dočkat v roce 2135.
Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství za rok 2023 získali americká vědkyně maďarského původu Katalin Karikóová a americký vědec Drew Weissman. Svůj výzkum mRNA vakcín zveřejnili už v roce 2005, tedy 15 let před pandemií covidu-19. O oprávněnosti udělení ceny, významu a přínosu objevu i dalším zaměření výzkumu hovoří s ředitelem Biologického centra AV ČR Liborem Grubhofferem redaktorka ČT Klára Radilová v pořadu Studio ČT24.
Rok 2023 bývá označován za začátek „nové doby kosmické". Významně se zvýšil počet letů do vesmíru, cestování do kosmu se otevírá i pro běžné turistické lety. A Češi u toho nechybí. Česko je po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, jejíž občan se dostal do vesmíru. A první československý kosmonaut Vladimír Remek má následovníky. Kdo další z našinců se chystá do vesmíru? Podívejte se na ukázku z pořadu Bilance.
Budovu Českého rozhlasu najdete na pražských Vinohradech. V krátké reportáži můžete nahlédnout do studií hlavní rozhlasové stanice Radiožurnál. Uvidíte, kde vznikají krátké zprávy i delší reportáže, a zjistíte, jak putuje zvukový signál do rozhlasových přijímačů.
V roce 2018 bylo možné pozorovat úplné zatmění Měsíce v České republice, které bude v tomto století nejdelší. Měsíc byl v zemském stínu skryt přes hodinu a půl a bylo možné ho pozorovat pouhým okem.
První řízený vrtulový let mimo naši planetu proběhl přesně podle plánu. Vrtulníček Ingenuity, který dopravila na planetu Mars sonda Perseverance v únoru 2021, se poprvé vznesl do výšky 3 m nad povrch Marsu 19. dubna 2021. Stroj sbíral data a kamerou zaznamenával průběh letu. O úkolech Ingenuity i dalších plánech NASA v souvislosti s řízenými lety na Marsu a výzvách s nimi spojenými hovoří host Studia 6 Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
Zdánlivě nesmyslný výzkum, díky kterému se podařilo odchovat slepice se svítícíma nohama, nyní nachází uplatnění v prevenci virového onemocnění drůbeže. Český tým vědců použil technologii ke genetické úpravě slepice, která vede k rezistenci kmene vůči ptačí leukóze. V EU zatím není možné geneticky modifikované organismy konzumovat, své místo ale možná již brzy slepice naleznou např. ve Vietnamu či Číně.
Pilot v kokpitu Airbusu A380 je obklopen počítačovou technikou. Co všechno počítače řídí a kdy se pilot musí na automatické řízení spolehnout? Jak důležité jsou meteorologické údaje? Airbus A380 nese obrovské množství paliva. Jaký vliv to má na průběh letu? Ve složkách pilota je také zaznamenáno množství radiace, kterému je během roku vystaven. O tom všem hovoří redaktor ČT Daniel Stach s pilotem největšího dopravního letadla světa Davidem Heclem.
Řečtí filozofové považovali za nejmenší nedělitelné částice atomy. Na přelomu 19. a 20. století byly ale objeveny částice elektron, neutron a proton. Nyní víme, že u těchto částic to také nekončí. Hadrony, mezi které patří proton a neutron, se skládají z trojce kvarků, kterou doplňuje stejný počet gluonů.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.