04:46
Známými objekty Velikonočního ostrova jsou sochy moai roztroušené všude po ostrově. O tom, jak by se sochy mohly přepravovat, bylo publikováno mnoho teorií. V České republice představil svou teorii přepravy soch vědec Pavel Pavel. Jeho experiment zaujal cestovatele Thora Heyerdahla, který ho pozval na jednu ze svých výprav na Velikonoční ostrov. Pavel Pavel zde s malou skupinou domorodců a pouze s pomocí lan a pák přesunul originální sochu pomocí jejího rozkývání.
V roce 2018 bylo možné pozorovat úplné zatmění Měsíce v České republice, které bude v tomto století nejdelší. Měsíc byl v zemském stínu skryt přes hodinu a půl a bylo možné ho pozorovat pouhým okem.
Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství za rok 2023 získali americká vědkyně maďarského původu Katalin Karikóová a americký vědec Drew Weissman. Svůj výzkum mRNA vakcín zveřejnili už v roce 2005, tedy 15 let před pandemií covidu-19. O oprávněnosti udělení ceny, významu a přínosu objevu i dalším zaměření výzkumu hovoří s ředitelem Biologického centra AV ČR Liborem Grubhofferem redaktorka ČT Klára Radilová v pořadu Studio ČT24.
Rok 2023 bývá označován za začátek „nové doby kosmické". Významně se zvýšil počet letů do vesmíru, cestování do kosmu se otevírá i pro běžné turistické lety. A Češi u toho nechybí. Česko je po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, jejíž občan se dostal do vesmíru. A první československý kosmonaut Vladimír Remek má následovníky. Kdo další z našinců se chystá do vesmíru? Podívejte se na ukázku z pořadu Bilance.
Budovu Českého rozhlasu najdete na pražských Vinohradech. V krátké reportáži můžete nahlédnout do studií hlavní rozhlasové stanice Radiožurnál. Uvidíte, kde vznikají krátké zprávy i delší reportáže, a zjistíte, jak putuje zvukový signál do rozhlasových přijímačů.
21. srpna 2017 bylo možné pozorovat nad USA úplné zatmění Slunce. K úplnému zatmění může dojít pouze tehdy, když Slunce, Měsíc a Země se dostanou do jediné přímky. Úplného zatmění na našem území se můžeme dočkat v roce 2135.
Vědci v Evropském středisku částicové fyziky u Ženevy chtějí vypátrat, z čeho se skládá vesmír a proč vypadá tak, jak vypadá. Jedinou experimentální metodou, která může důvěryhodně popsat vlastnosti mikrosvěta, jsou srážky elementárních částic. Srážkové experimenty jsou tím zajímavější, čím větší má částice rychlost a energii, kterou získají v urychlovači.
Vojenský třítunový speciál Praga V3S je fenomén. Nejvýznamnější československá konstrukce nákladního automobilu byla určena pro vojenské účely. Jeho použití bylo ale vzhledem k jízdním vlastnostem daleko širší. Dokument zachycuje v historických záběrech jeho vývoj i první zkušební jízdy. Své zkušenosti i vztah k „vétřiesce“ popisují řidiči tohoto výjimečného nákladního automobilu.
Unikátní motorový železniční vůz Slovenská strela představoval v éře první republiky přelom v dopravních možnostech. V roce 2021 proběhla jeho kompletní rekonstrukce. Návštěvníci si tak mohou dnes vůz prohlédnout v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici. Tam během svého putování po Moravskoslezském kraji zavítal i herec Josef Polášek, který nás společně s ředitelem muzea provede po stručné historii i technických parametrech tohoto legendárního vozu, jehož rychlost překonalo až Pendolino.
Letecký průmysl byl jedním z prvních odvětví, na která tvrdě dopadla opatření spojená s šířením nemoci COVID-19. Rušení leteckých spojů v celosvětovém měřítku, krachy leteckých společností, boj o parkovací místa pro nevyužívaná letadla. Jaký dopad má situace na Airbus A380 a čím se tento obr přezdívaný „velryba“ zapíše do dějin letecké dopravy? Hostem Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace je pilot největšího dopravního letadla světa David Hecl.
12 859
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.