02:07
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Se vznikem Československa se Praze vrátil status hlavního města. A začalo její plánované rozšiřování. Po oficiálním připojení přilehlých obcí a měst vznikla v roce 1922 Velká Praha.
V okolí Teplé na Karlovarsku se nachází řada minerálních pramenů. K některým z těchto kyselek se vydáme po znovuobnovených cestách. Pojďte se s námi podívat, jak to vypadá v kraji, kde kdysi vládly sopky.
Pamětnice Marie Malá, která se narodila na Předních Paštích u Stodůlek, nám představuje svýma očima Šumavu. Vzpomíná na drsnou přírodu a vypráví o dávno zmizelých životech a skutečnostech. Po druhé světové válce, když došlo k odsunu místního německy mluvícího obyvatelstva a zbyly po něm jen zarostlé pobořené zdi statků a kapliček. Jejich dávno zmizelou existenci dnes možná poznáme podle kvetoucí jabloně uprostřed lesa nebo rezavého křížku pod stoletou lípou. Marie Malá napsala o zmizelém světě knihu.
Historie těžby grafitu na Českokrumlovsku sahá až do poloviny 18. století. Důl na těžbu nerostu využívaného nejen k výrobě tužek, ale i v jaderné energetice byl v Českém Krumlově otevřen v roce 1975. Těžilo se do roku 2003. Důvod k ukončení těžby byl ekonomický, dovoz grafitu z Číny je totiž levnější. V roce 2008 byl důl otevřen veřejnosti.
Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří, je vysoká 836 m a okolní krajinu převyšuje téměř o 400 metrů. Na vrcholu najdeme jednu z prvních horských restaurací u nás, meteorologickou stanici a pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Dozvíme se mimo jiné, proč se Milešovce přezdívá hromová hora.
Na jihu Arménie se nachází zaniklé osady se středověkými jeskynními obydlími vytesanými ve skalách. Jak se dříve žilo v takových staveních a proč jsou už desítky let prázdná? Z jakého důvodu cestu k nim ukazují české turistické značky? To vše se dozvíme v následující reportáži.
Rožnov pod Radhoštěm je původně středověké město, na rozdíl od dalších moravských měst z téže doby tu stojí dřevěné domy. Žili zde především pastýři, a město tak proslavily ovčí produkty. Dnes tu najdeme Valašské muzeum v přírodě, druhé nejstarší ve střední Evropě.
Akureyri, přezdívané „hlavní město severního Islandu", je čtvrté největší město v zemi. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří prominentní luteránský kostel z roku 1940. Dalším symbolem jsou červená srdce, kterých je Akureyri plné. Hádejte, kde se vzala? V následující reportáži se dozvíme o jejich významu i o dalších pozitivních stránkách města. Na závěr navštívíme cukrárnu a vánoční dům. Co to je a kolik mají na Islandu Santa Clausů?
Mezi nejznámější země Guinejského zálivu patří téměř 25milionový Kamerun. Jeho jižní soused, pětimilionová Konžská republika, je často zaměňován s mnohem větší Demokratickou republikou Kongo (známou také jako Zair). Zatímco Kamerun je jednou z nejstabilnějších zemí kontinentu, v Kongu na přelomu tisíciletí zuřila vleklá občanská válka. Životní úroveň ani jedné ze zemí však není nijak vysoká.
13 464
755
4 588
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.