04:19
11. září 2001. Den, který přinesl celkem 2977 obětí. Historie, která se od tohoto data začala odvíjet, obsahuje dosud nepoznané obavy a války proti terorismu. Připomeňme si události, které před dvěma dekádami ochromily západní svět.
Zprvu úterý jako každé jiné. Brzy se však 11. září stalo dnem, na který svět vzpomíná s hrůzou. Teroristé z organizace Al-Káida unesli celkem čtyři letadla plná pasažérů, dvě z nich narazila do budov Světového obchodního centra v New Yorku. Jak na tento den vzpomínají Češi?
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Jméno viníka útoků z 11. září se objevilo hned v prvních dnech po tragédii. Al-Káida, v překladu základna. Doposavad organizace známá jen bezpečnostním službám. Její název se však brzy stal synonymem pro světový terorismus.
Už ve starověku se objevovaly myšlenky, jak eliminovat ze společnosti „neschopné“ jedince. Až moderní doba pak ale přišla s postupy, jak to „zařídit“. Ve dvacátém století toho zneužily totalitní systémy a hovoříme o politickém zneužití psychiatrie. V některých autoritativních státech je eliminace odpůrců skrze psychiatrii dodnes používaná.
V roce 1991 vznikla samostatná Ukrajina. Podle rozlohy druhá největší země Evropy však nebyla ani zdaleka jednotná. Východ a západ země jako by byly dvěma státy. Oblasti východně od Dněpru mají s Ruskem společné dějiny již od 17. století. Naopak západ Ukrajiny je spíše středoevropský. Tyto oblasti byly dlouho součástí Rakouska, po první světové válce pak Polska či Československa. Reportáž, která vznikla v roce 2013 v době tzv. Euromajdanu a před anexí Krymu, mapuje tyto základní rozdíly mezi západem a východem země.
V roce 2000 začala v Izraeli tzv. druhá intifáda, další pokračování ozbrojených střetů na území státu Izrael. Vleklý spor mezi Židy a Palestinci se táhne již od konce druhé světové války a vyhlášení státu Izrael v roce 1948. Palestinci tehdy odmítli akceptovat plán OSN na rozdělení historické Palestiny mezi Židy a Palestince. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, který však odmítají především radikálové na obou stranách. Právě nepokoje v roce 2000 mírový proces výrazně zkomplikovaly. Dnes jsou vztahy mezi oběma etniky o poznání klidnější, byť k úplnému míru mají daleko.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.