02:29
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.
Mladá žena popisuje svoji dluhovou situaci, do níž se dostala kvůli drogám, které užívala po dobu pěti let.
Jaké základní kroky může každý jedinec udělat pro to, aby své peníze ochránil před ztrátou jejich hodnoty, tedy inflací? Lze využít spořicích účtů, termínovaných vkladů nebo peníze investovat.
Zhlédněte ukázku a rozbor běžné situace v rodině s dospívajícím dítětem. Psycholožka hodnotí různé roviny rodinného konfliktu, jenž začal prosbou o příděl peněz. Jak by se v takové chvíli měl zachovat rodič? Čeho by se měly obě strany konfliktu vyvarovat? A co vyjádření typu: „To chceš, aby začal krást?“
Pasáž popisuje, co je to daň z příjmu, a vysvětluje, kdo ji musí platit. Jedná se o povinný odvod do státního rozpočtu, tudíž je i zákonem vymahatelný. Vysvětlení sankcí za neplacení i informace o tom, jak tuto daň stát přerozděluje (zdravotnictví, školství, policie, hasiči apod.).
Zapojení propuštěných vězňů zpět do společnosti je obtížné. Mnozí se na ně dívají skrz prsty: Často mají dluhy a zaměstnavatelé obvykle vyžadují čistý záznam v rejstříku trestů. I proto se jich zpět do vězení vrací až sedmdesát procent, mnohdy opakovaně. Problém je z určité části i systémový, protože záchranná sociální síť příliš efektivně nefunguje, a velký díl práce tak leží na neziskových organizacích, které de facto suplují roli státu. Nejdůležitější však je, aby změnu života chtěli sami bývalí vězni.
Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša absolvovala rekvalifikační kurz na sociální pracovnici. Vykonává praxi a je šťastná.
Fokoláre je celosvětové, ekumenicky otevřené, převážně katolické hnutí, které oficiálně schválil papež Pavel VI. v roce 1964. Mnoho členů má také v České republice. Jeho spiritualita klade důraz na společné prožívání víry a na intenzivní zážitek společenství, ve kterém lidé zakouší, co to znamená jednota v různosti. Myšlenky hnutí jsou využívány nejen ve společenských a rodinných vztazích, ale uplatnění nacházejí i ve světě práce prostřednictvím tzv. ekonomiky společenství.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.