03:16
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Pojďme se společně podívat, jak pečují silničáři o silnice, zejména v období zimního počasí. Za zimu spotřebují více než 30 000 tun sypací soli. O silnice je nutné se v zimě starat, aby nevznikla nebezpečná klouzačka a zabránilo se nehodám.
Podívejte se s námi do zákulisí České televize. Co všechno obnáší natáčení přímých přenosů a dalších pořadů? Jaká technika se v televizi a filmu používala dříve a jaká se používá dnes? Jak se točilo v začátcích filmového průmyslu? A jak se za tu dobu posunuly filmové triky? Všechno si ukážeme. Možná potom zjistíte, že být v přímém přenosu není žádný med, ale spíš trocha adrenalinu a taky pěkná dřina.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Její kouzelné zaříkadlo je pravda: „Ředkvičky či mrkev, květák nekupujte přes půl světa. Pěstuj vlastní zeleninu, přijď si ke mně pro zeminu.“ Proč by zelenina měla cestovat, když si ji můžeme vypěstovat doma? Proč by cestovat neměla? A jak na to? To nám poradí Anička.
Chcete se dozvědět, jak je to s chovem bojových psích plemen? Jsou skutečně tak nebezpečná, jak se často píše ve zprávách? Ve videu se dozvíte, proč se jim říká bojová plemena a na čem při jejich výchově opravdu záleží.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Jak se jezdí pražským metrem, když jste jeho řidič? Jak se metro liší od klasického vlaku? Co dělat, když někdo spadne do kolejiště, a co se děje s metrem v noci? Na tyto a další otázky odpoví strojvedoucí pražského metra v reportáži z Wifiny.
Pořad věnovaný historii výroby. Ve středověku věci vyráběli řemeslníci, pak přišly manufaktury a nakonec vše změnila průmyslová revoluce.
Co je to stereotyp? Jaké je nebezpečí stereotypů? Ve studiu pořadu Hřiště 7 nám odpovědi na tyto a další otázky pomůže společně s dětmi najít Irena Smetáčková. Zahrají několik scének, ve kterých stereotypy a předsudky prakticky přiblíží. Zároveň upozorní na to, jak je důležité umět si svůj názor prosadit a dokázat o něm přesvědčit i ostatní.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.