01:22
Ukázka popisuje historii hradu Kost v Českém ráji, včetně pověsti o jeho názvu.
Ukázka popisuje historii hradu Trosky, dnes známé zříceniny v severních Čechách a symbolu Českého ráje.
Zámek v Telči se díky velkolepé přestavbě pod vedením mistrů z Itálie změnil v klenot moravské renesance. Posledními majiteli byli Podstatští, přičemž paní hraběnka v Telči dokonce založila hokejový tým. Nyní je zámek státní a návštěvníkům nabízí atraktivní interiéry: Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem, Mramorový sál nebo Africký sál plný trofejí.
Zámek, původně hrad, ve Velkém Meziříčí vystřídal za dobu své existence několik majitelů, podob i způsobů využití. Dnes zde žijí členové rodu Podstatských, ale částečně je zámek zpřístupněn i veřejnosti.
Řecká menšina se v České republice objevuje v poválečném období. V Řecku probíhala občanská válka a zemi sužovaly boje, hlad a chudoba. Nejprve byly v roce 1948 zorganizovány odjezdy řeckých dětí z vlasti do několika lidově demokratických republik, po skončení občanské války pak přibyli emigranti i z řad dospělých. Něco více o historickém pozadí a o přijetí dětí v Československu se dozvíme v následujícím videu.
Tématem pasáže je první senoseč neboli sklizeň sena, která byla pro naše předky významnou událostí. Tomu odpovídaly i rituály s ní spojené, slavnosti a v neposlední řadě i řada pověr. Dané bylo i oblečení, v němž se na louku vstupovalo.
Veronika a Mirek ve svém venkovském domě vychovávají celkem šest dětí. Jedna dcera a dva synové jsou jejich vlastní, tři dcery jsou v pěstounské péči. Každé z přijatých i vlastních dětí je individualita, kterou rodiče milují a respektují. Rodina je v kontaktu také s biologickou babičkou sester Báry a Gábinky a dokonce i s Katčinou biologickou matkou závislou na drogách, které podali pomocnou ruku, když neměla žádné bydlení ani práci.
Pomníky jako přirozená součást veřejného prostoru často odrážejí společenskou a politickou situaci svého vzniku. Časem se proto mohou stát nežádoucím symbolem minulosti a nastává dilema, zda je odstranit či ponechat. Nejvíce pomníků u nás vzniklo po 2. světové válce a za komunistické éry coby oslava osvoboditelů a socialismu. Je dobré si připomenout, že sochy se navzdory podobnému zadání často velmi lišily svou uměleckou kvalitou a některé se ctí obstojí i dnes.
Lednicko-valtický areál je světově unikátní krajinný komplex, který je zapsán na seznamu památek UNESCO. Kromě zámků Lednice a Valtice tu najdeme mnoho dalších drobných staveb, např. Minaret, Dianin chrám, Tři Grácie, Apollónův chrám, Kolonádu na Rajstně, Hraniční zámeček a Janův hrad. Přijměte naši pozvánku na virtuální prohlídku.
Přestože Konopiště prošlo mnoha přestavbami, ve svém jádru si zachovalo dispozici hradu z konce 13. století. Památkou na toto období jsou gotické klenby a deskové obrazy. Poslední majitel Konopiště, František Ferdinand d'Este, pak nechal přivézt na zámek tehdejší moderní vybavení, jak si můžeme prohlédnout například v pánském salonu nebo v rozsáhlé knihovně. Zároveň je na zámku opět k vidění renesanční štít, který byl odcizen během 2. světové války, a spousty dalších zajímavých věcí.
Telecí je vesnickou památkovou zónou a je příkladem vesnice lánového typu na okraji Vysočiny. Pořad také vysvětluje, co jsou to vesnice lánového typu.
Mordechaj Maisel, významný mecenáš a finančník žijící v 16. století, získal mimo jiné privilegium postavit vlastní synagogu. Synagoga nese logicky jeho jméno a byla vysvěcena v roce 1592. Na dalších 100 let se stala nejvýznamnější a nejkrásnější stavbou celého pražského židovského města.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.