00:54
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
K nejznámějším vánočním tradicím patří zdobení stromku, rozdávání dárků nebo třeba pečení vánočky. V dřívějších dobách však lidé dodržovali mnohem více zvyků a obřadů.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Zámek v Doudlebách v Královéhradeckém kraji zaujme na první pohled svými unikátními sgrafity, která zdobí vnější zdi ze všech stran. Právě díky jejich objevení pod barokní fasádou ušel zámek za minulého režimu demolici.
Dalo by se říct, že každá doba má svého mafiána. V 90. letech to byl Ivan Jonák. Původně popelář, taxikář a vekslák, po sametové revoluci vážený podnikatel a král mafie i podsvětí se do historie zapsal porušováním zákonů a protiprávním jednáním. Byl hvězdou a v jeho podniku se rádi ukazovali politici, umělci a další slavné osobnosti. Byl opravdu nebezpečným zločincem. Že je lepší držet se od takového člověka dál? Určitě ano, přesto František Ortmann zatoužil tohoto kmotra moderních českých dějin vyfotografovat. I po letech je na něm vidět, že to nebylo nic příjemného.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k jeho zachování. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich jsou i tradiční léčebné procedury a odkaz V. Priessnitze, tedy léčba pomocí studené vody. Z dnešního pohledu bychom řekli, že jde o léčitelství, které Priessnitz objevil díky náhodě a své intuici.
Veronika a Mirek ve svém venkovském domě vychovávají celkem šest dětí. Jedna dcera a dva synové jsou jejich vlastní, tři dcery jsou v pěstounské péči. Každé z přijatých i vlastních dětí je individualita, kterou rodiče milují a respektují. Rodina je v kontaktu také s biologickou babičkou sester Báry a Gábinky a dokonce i s Katčinou biologickou matkou závislou na drogách, které podali pomocnou ruku, když neměla žádné bydlení ani práci.
Ukázka se věnuje současnému archeologickému průzkumu z hlediska majitelů objektů, kde průzkum probíhá nebo by probíhat měl.
Pořad se věnuje zámku Orlík, který se původně tyčil na strmé skále jako orlí hnízdo, po vybudování Orlické přehrady a zaplavení údolí se však ocitl těsně nad hladinou jezera. Dnes je tento skvost ve vlastnictví rodu Schwarzenbergů.
Václav Cílek se zamýšlí nad existencí křemencových menhirů v české krajině.
Lednicko-valtický areál je světově unikátní krajinný komplex, který je zapsán na seznamu památek UNESCO. Kromě zámků Lednice a Valtice tu najdeme mnoho dalších drobných staveb, např. Minaret, Dianin chrám, Tři Grácie, Apollónův chrám, Kolonádu na Rajstně, Hraniční zámeček a Janův hrad. Přijměte naši pozvánku na virtuální prohlídku.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.