03:43
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
V novověku vzniklo na našem území velké množství lázní. Zakladatelem byl kdekdo, města, kláštery i jednotlivci. Podívejte se na stručné představení Mariánských Lázní a Luhačovic a poznejte, jak vypadal běžný den lázeňského hosta.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
Naprostá většina ministerských předsedů meziválečného Československa byla z agrární strany. Ta byla vedoucí politickou silou první republiky i díky pozemkové reformě z roku 1919. Jejími dvěma nejvýznamnějšími předsedy a premiéry byli Antonín Švehla a František Udržal. Podívejte se na jejich stručné životní osudy.
Na konci léta roku 1988 se konala v Praze první velká demonstrace odpůrců normalizačního režimu. Dvacáté výročí okupace Československa z roku 1968 přivedlo do okolí Václavského náměstí velké množství lidí. Dalším vystoupením proti režimu bylo sedmdesáté výročí vzniku republiky a 10. prosince první povolená demonstrace k výročí vyhlášení deklarace lidských práv. Podívejte se na souhrn událostí posledního roku totalitního Československa v dokumentu z konce roku 1989 s množstvím unikátních záběrů.
Knihu Smrt si říká Engelchen napsal jeden z partyzánů, kteří se ukrývali na konci války ve vizovických lesích. V dubnu 1945 zde nacisté vypálili několik osad jako reakci za pomoc partyzánům. Zatímco osud Lidic a Ležáků znají všichni, neštěstí, které postihlo tyto osady, zná málokdo.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.