03:21
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Robůtek Kit s panem baterkou zjišťují, že na oceán působí také Měsíc. Jaký má vliv na výšku jeho hladiny? Jaká síla z měsíce to způsobuje? A jak často příliv a odliv probíhá?
Robůtek Kit s panem Baterkou doplavali na speciální místo, ropnou plošinu. Společně si na něj více ,,posvítíme". Kde se ropa nachází? K čemu se používá a jak se získává? A čím naopak může být nebezpečná?
Robůtek Kit s panem Baterkou se dostanou k ústí řeky. Kit pronásleduje lososa s ukradenou čepicí proti toku řeky. Jaké druhy ryb v různých částech řeky potkají? A proč vůbec losos čepici ukradl?
Robůtek Kit s panem Baterkou si užívají v přímořském městě, když pan Baterka spadne do nádrže, která ho prožene různými trubkami rozvodu vody po městě. Podíváme se s ním na úpravnu vody, kanalizaci i čistírnu odpadních vod. A co si z toho zážitku naši hrdinové odnesli?
Kit s Baterkou potkávají ty největší živočichy, kteří žijí pod hladinou oceánu. Jaké stihl pan baterka vyfotit? Do sbírky už jim chybí jen krakatice. Kde žije? A co všechno se o ní dozvědí?
Co se stane, když si nebudeme vážit svých věcí a budeme odpadky pohazovat všude kolem? Podívejte se s námi!
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Nejlepší je začít u sebe, třeba nesvítit zbytečně, vypínat elektrické spotřebiče. Ušetříme tak i peníze za elektřinu. A proč máme elektřinou šetřit? Její výroba totiž ničí krajinu kolem nás. Takže, čím víc elektřiny spotřebujeme, tím hůř to vypadá s naší planetou.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes vysvětlí Terezce, jak můžeme pomáhat přírodě, abychom si ji nezničili.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku podívat na pole. Řekneme si, co na poli roste a proč to pěstujeme. Také si představíme živočichy, které můžeme na poli pozorovat. Na závěr si ukážeme, jak vytvořit zvířátko pouze ze zeleniny.
Co je to krajina? Jaké typy krajiny známe? A jak ji můžeme zakreslit? Moudronos nám ukáže mapy, seznámí nás s podnebím, počasím i s teplotami. Podíváme se na řeky a dozvíme se, jak můžeme o krajinu kolem sebe pečovat.
Laka je nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě. Jeho dno je pokryto rašelinou. Znáte i další ledovcová jezera? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Průhonický park patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Nachází se zde spousta exotických stromů, stoletých dubů i 8000 kusů rododendronů azalek ve 100 druzích. I díky tomu byl v roce 2010 přidán na seznam památek UNESCO. Park založil hrabě Arnošt Silva - Tarouca poté, co se oženil s dědičkou Průhonického zámku.
13 369
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.