03:36
Robůtek Kit s panem Baterkou se vydají do pouště, aby se přesvědčili, že i v poušti je voda. Kitovi se z nedostatku vody zdá sen o koloběhu vody. Stane se mrakem, dešťovou kapkou a nakonec se zase vypaří a stane se opět mrakem. Celé dobrodružství si prohlédněte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Robůtek Kit s panem baterkou zjišťují, že na oceán působí také Měsíc. Jaký má vliv na výšku jeho hladiny? Jaká síla z měsíce to způsobuje? A jak často příliv a odliv probíhá?
Robůtek Kit s panem Baterkou doplavali na speciální místo, ropnou plošinu. Společně si na něj více ,,posvítíme". Kde se ropa nachází? K čemu se používá a jak se získává? A čím naopak může být nebezpečná?
Tentokrát robůtek Kit s panem Baterkou zkoumají bójky, které varují před jevem zvaným tsunami. Co znamená slovo tsunami? Jak tsunami vzniká a čím je vlna tsunami pro lidi nebezpečná? A kdo může škodit bójím?
Robůtek Kit zkoumá život v korálových útesech. Přestože zabírají malou část světových moří, obsahují značnou část mořského života. Proč jsou tak důležité? Jestli je korál rostlina nebo živočich a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Robůtek Kit ukazuje panu Baterkovi jeskyně a společně překonávají strach poznáním. Jak jeskyně díky podzemní vodě vznikají? Jaké útvary se v jeskyních nacházejí? A čím mohou být jeskyně nebezpečné?
Už jste někdy slyšeli slovo meteorologie? O předpovídání počasí už jste určitě slyšeli, ne? Samozřejmě ne vždy je taková předpověď do puntíku správná. Ovšem co za takovou předpovědí stojí, jakým způsobem vzniká, to už je panečku pořádná věda. Schválně se zkuste zamyslet, jaké všechny způsoby a pomůcky se dají využít při určování počasí.
Pojďme se spolu s kamerou zatoulat do Krušných hor a navštivme cínový Důl Mauricius. Jedná se o významnou památku zařazenou na seznam UNESCO. Zjistíme, že důl měří až 1,5 km a vznikl propojením několika štol. Uvážíme-li, že dříve horníkům trvalo celou směnu posunout se o dva centimetry, oceníme jeho velikost. Jak to v takovém dole se stálou teplotou 7 stupňů vlastně vypadá?
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
Bublina je plynné těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. To na ní ovšem není to nejzajímavější. Velmi zábavné je vytvářet megabubliny. Jak na ně, nám ukáže megabublinář Matěj Kodeš.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.