03:05
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Ve čtvrtek 24. 2. 2022 v brzkých ranních hodinách byla zahájena ruským prezidentem Vladimirem Putinem vojenská operace na východě Ukrajiny s cílem denacifikovat a demilitarizovat Ukrajinu. Ukrajina se tak ocitla pod útokem ruských vojsk, započaly boje o velká ukrajinská města a vypukla válka. Západní mocnosti okamžitě ruský útok odsoudily a začaly připravovat protiruské sankce.
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně nezávislá média?
Moderátor České televize Daniel Stach ti vysvětlí, jak vznikl současný konflikt na Ukrajině a co se tam v těchto dnech děje. O co ve válce a jde a jak se k tomu staví svět? A co můžete udělat vy?
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša se musela přestěhovat do nového azylového bydlení, kde jí chybí podpora komunity. Jak se žije v azylovém domě? A jaké plány má Míša do budoucna?
Jedličkův ústav vznikl v roce 1913 v areálu vyšehradské pevnosti. Zde se nachází dodnes, i když se časem rozšířil o další budovy. Už od počátku šlo o vzorové zařízení s moderním pojetím rehabilitace a výchovy tělesně postižených dětí. Zlatá léta ústavu přišla v období první republiky, kdy zde působily výrazné osobnosti v podobě ředitelů Františka Bakuleho a Augustina Bartoše. Prvně jmenovaný založil mj. pěvecký sbor Bakulovi zpěváčci, který procestoval skoro celý svět.
Pokud se někdo zajímá o život venkovských obyvatel v předmoderní době, má k dispozici celou řadu archivních pramenů. Jejich praktické využívání se ale nemusí týkat jen odborníků: v současnosti se stala velmi oblíbenou činností amatérská genealogie. Lidé se zajímají o své předky, o rodinnou historii a sestavují vlastní rodokmeny. V ukázce se dozvíte, jaké písemnosti jsou dosažitelné a užitečné, i jaké motivy vedou lidi k pátrání po předcích.
Rodina je skupina lidí, kteří si jsou nejbližší. Vzájemně si pomáhají, pečují o sebe, mají se rádi a jsou si navzájem oporou. Každá širší i užší rodina má své zvyklosti a návyky a nejinak je tomu u Sáry doma. Věděli jste, že mají v příbuzenstvu pratetu, která je princezna? A co vy, znáte kořeny své rodiny?
V roce 2019 přijal Evropský parlament souhlasné stanovisko k návrhu směrnice vedoucí ke zrušení pravidelného střídání času. Členské státy tuto záležitost musí koordinovat, aby vzniklo co nejméně praktických komplikací. V roce 2019 také proběhla v pořadí již asi 480. veřejná konzultace s občany EU, která vzbudila výjimečný zájem.
Jindřich Štreit je český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Za minulého režimu byl, mírně řečeno, nepohodlným. Zaměřuje se na dokumentování života na venkově a věnuje se i sociálním tématům. Na jeho fotografiích skoro nikdy nechybějí lidé. Jak k nim a k fotografování přistupuje a jaký vidí rozdíl mezi životy lidí před a po sametové revoluci, prozradí v ukázce, která zároveň nechá nahlédnout do jeho tvorby.
U všech projevů odporu proti totalitním systémům v českých zemích ve 20. století stáli studenti. Na konci 60. let minulého století byli studenti jednoznačně nejaktivnější skupinou ve společnosti, pokud jde o protesty proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Angažovali se v redakcích, tiskli a rozšiřovali letáky a organizovali stávky. Zvlášť silně pak zasáhlo vysokoškolskou obec úmrtí Jana Palacha.
Rozhovor s válečným zpravodajem a reportérem Michalem Kubalem. Nebyla to zdaleka jeho první válka, ze které vysílal. Přímo z ostřelované ukrajinské metropole přinesl rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodomyrem Zelenským a denně živě vstupoval do vysílání kde zprostředkovával osudy konkrétních lidí.
10 924
558
3 198
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.