09:08
Území Podkarpatské Rusi bylo v letech 1919–1939 součástí Československa. Po 2. světové válce ale SSSR vznesl na toto území nárok, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. K podobným změnám bylo donuceno také například Polsko a Rumunsko. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Dnešní ukrajinská Volyň bývala místem, kde vedle sebe žilo ve shodě několik národností - Ukrajinci, Poláci, Židé, a také Volyňští Češi. Druhá světová válka ale obrátila zdejší obyvatele proti sobě a přinesla události, které všechno změnily.
Nedaleko gruzínského hlavního města Tbilisi uprostřed hor se nachází duchovní centrum země Mccheta. Jedná se o velmi staré město, které je od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnější starobylou památkou Mcchety je tisíc let stará opevněná katedrála.
Miroslav Karas provází největším tržištěm Evropy, které se nachází v Rize, hlavním městě Lotyšska, a seznamuje s místní specialitou, březovou šťávou.
Jedno z nejstarších polských měst, Lublin, se nachází na východě dnešního Polska. Před druhou světovou válkou zde žila velká židovská komunita a město si proto vysloužilo přízvisko Jeruzalém severu. V těsné blízkosti města se nachází Majdanek, nechvalně proslulý nacistický koncentrační tábor, kde zemřelo téměř 80 000 lidí. Samotný Lublin je skutečným turistickým lákadlem východního Polska se spoustou jedinečných památek.
Druhé největší město Polska Krakov leží na samém jihu země nedaleko Česka a Slovenska. Ve středověku byl Krakov rezidencí polských králů a svůj historický ráz si město zachovalo dodnes. Kromě královského hradu Wawelu s katedrálou či Jagellonské univerzity je nedaleko města skutečně unikátní památka – solný důl Wieliczka. V dnes již zavřeném dole je expozice mapující těžbu soli. Snad nejzajímavější částí solného dolu je kaple, která leží ve více než stometrové hloubce.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.