09:08
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Území Podkarpatské Rusi bylo součástí Československa v letech 1919–1939. Po 2. světové válce ale SSSR vzneslo nárok na toto území, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.
Na pomezí Ukrajiny a Polska žila řada Volyňských Čechů už od poloviny 19. století. Protrpěli tady dvě světové války; a tu druhou provázelo skutečně nelítostné masové vraždění. Před 70 lety, počátkem jara 1944, se naši krajani hromadně hlásili do československé východní armády. Po osvobození se pak většina z nich vrátila do své původní vlasti.
Dnešní ukrajinská Volyň bývala místem, kde vedle sebe žilo ve shodě několik národností - Ukrajinci, Poláci, Židé, a také Volyňští Češi. Druhá světová válka ale obrátila zdejší obyvatele proti sobě a přinesla události, které všechno změnily.
Poloostrov Cornwall je nejzápadnějším a zároveň nejjižnějším místem Velké Británie. Nedaleko jeho pobřeží leží malý ostrov St Michael's Mount, na který je možné vydat se i pěšky, ovšem jen za odlivu. Při procházce po cornwallském pobřeží nám bude představena jeho tajemná historie.
Vypravíme se do oblíbeného letoviska San Sebastian na pobřeží Biskajského zálivu. Mezi nejvýznamnější památky patří kostel Santa Maria, palác Miramar nebo secesní most. Nad městem se tyčí kopec Igueldo, odkud je krásný výhled na zátoku La Concha. V San Sebastianu se pravidelně koná Mezinárodní filmový festival.
Helsinky leží na více než třech stovkách ostrovů, které spojují mosty, a pokud ne, tak se z jednoho na druhý dostanete jednoduše loďkou. Na prohlídku finského hlavního města se vydáme s Miroslavem Karasem, se kterým uvidíme třeba nejstarší helsinský trh, kde jsou k dostání především čerstvé ryby, káva a zmrzlina, navštívíme katedrálu Tuomiokirkko nebo námořní obrannou pevnost Suomenlinna.
Ke Švýcarským Alpám neodmyslitelně patří krávy s typickými zvonci. Jejich tradiční výroba je dokonce zapsána na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Nyní si tento výrobní proces prohlédneme, stejně jako tvorbu kožených pásků, na kterých je zvon zavěšen.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.