04:34
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad ukazuje, co se stane, když se nesprávně vyslovuje písmeno Ř. Na začátku se děti rozcvičí, následuje vysvětlení významů slov při špatné výslovnosti tohoto písmena. Součástí ukázky je i nácvik správné výslovnosti.
Pasáž vysvětluje původ a význam slova „vyžle“.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad vysvětluje, jaké mohou být knihy (např. encyklopedie, slabikář) a k čemu je používáme. Dále popisuje, co všechno je potřeba k výrobě knížky a jak se jmenují lidé, kteří knihy píšou nebo ilustrují. Děti se naučí, jak se s knížkami správně zachází a kam se ukládají. Dozvědí se také, co je to knihovna a jaký má význam.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Q. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. A také věci, které ho připomínají. A co písmeno Q připomíná vám?
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč nějaká zvířata mají kopyta?
Pořad hravou formou seznamuje děti se skládáním písmen ve slabiky. Používají se zde slova: MÁMA, ZELENÁ, ČERVENÁ, BÍLÁ, MODRÁ. Pojďte si to vyzkoušet taky.
Pořad seznamuje děti se správnou výslovností písmene C za pomoci dramatizace a hudebně pohybových her. Po úvodní rozcvičce se v ukázce děti dozvědí, jak se může změnit význam slov, když písmenko C není vysloveno správně (např. pes/pec).
Pasáž se zabývá rybářským slangem, jeho specifiky a původem a vysvětluje některé pojmy z tohoto slangu.
Víte, co znamená krize? Slovo pochází z řečtiny a používalo se v divadelních hrách pro nejdramatičtější zápletku, po které se sitauce vyřešila. Po překonání krize se opět sitauce navrací k lepšímu. Takže už žádné katastrofy ani pohromy.
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V sedmém díle Slovohrátek se Anička s Izabelkou zabývají jazykolamy. Proč je dobré si jazykolamy procvičovat a jak trénovat správnou výslovnost těžce vyslovitelných slov? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Zlomený jazyk aneb ostro pestrý ostropestřec.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem N. Po celkové rekapitulaci písmen, které se objevily v předchozích dílech, se pořad zaměřuje na psanou podobu tiskacího písmena N a představuje slova začínající tímto písmenem.
V pořadu se děti učí počítat od nuly do deseti. V tomto díle se seznamují s číslicí 9.
V pořadu se děti učí počítat od nuly do deseti. V tomto díle se seznamují s číslicí 8.
9 549
370
2 032
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.