Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka o mašince, která se pořád něčeho bála. Myšky, broučka i malé žabky. A hlavně tunelu. Jak jí pomoci zbavit se strachu? Vydejme se společně za mašinkou na trať k řece Sázavě zjistit, proč se jí vlastně říká drak!
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o plyšových psech z Čarokras, kteří díky dětským přáním a kouzelnému hadovi ožili.
Pohádka Zvířátka a Petrovští, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Zdeničce a jejím tatínkovi, kteří musejí prodat chaloupku i se všemi svými zvířátky. Ta se však rozhodnou, že situaci vezmou do vlastních rukou a Zdeničce pomohou. Před tím ale musejí čelit několika překážkám. A jak to dopadlo?
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
Kohoutek a slepička nejsou spokojení se svým obydlím ve stodole a chtějí si postavit nové. Radí se proto s různými zvířátky, jak si domeček staví ona. Co jim poradila? Jak to se stavbou dopadlo? Pozorně poslouchejte. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
V ošatce mezi vejci na okně v komoře se jedno vejce moc nudilo. A pak slyšelo pohádku o vajíčku, které se vydalo na vandr. Zachtělo se mu taky zažít nějaké to dobrodružství. Vykulilo se ven a vydalo se do světa. Co ho tam potkalo? A naplnily se jeho představy? Podívejte se sami. Nezbednou pohádku doprovázenou domácím loutkovým divadlem předčítá Josef Dvořák a je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Tento příběh vypráví o Jankovi, který se vydává do světa za štěstím. Jestli se mu podaří najít štěstí, to vám prozradit nemůžeme. Co ale můžeme slíbit je, že Janek potká zvířátka, která mu pomohou v jeho cestě. Samozřejmě v tomto příběhu nesmí chybět loupežníci. Ale není se čeho bát. Příběh je vyprávěn podle knihy Pavla Šruta.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Rybářův syn čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění. Pohádka je překládána do znakového jazyka pro neslyšící.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak pracovat s fantazií. Budeme si hrát a zamýšlet se nad otázkami z básně Cokdyže, třeba „Co když nevyrostu? Co když spadnu z mostu?“ Trápí vás také otázky „Co když…?" Zkuste společně s námi najít recept, jak na ně.
Pasáž z pořadu Ondřej Sekora - práce všeho druhu ukazuje životní období tohoto českého spisovatele, novináře, kreslíře, grafika, ilustrátora, karikaturisty a entomologa, ve kterém se jako sportovní redaktor v Lidových novinách stal zpravodajem v Paříži, kde navštěvoval výtvarné kurzy a spolupracoval s francouzskými sportovními a humoristickými časopisy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku, jak lze hravou formou pracovat s pověstí. Pomocí postupného odkrývání textu se dozvíte, jak to vlastně bylo s Golemem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.