Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Jak se trumpeta rozmotala a natáhla, vydala se lézt do světa jako dlouhý had. Vyděsila kocoura a cestou se přichomýtla ke sněmu žížal. Jak se to se žížalami zamotalo a pak zase rozmotalo? A jak to dopadlo s trumpetou? To se dozvíte v naší čítance.
Pojďme se společně podívat, kdy se slaví světový den poezie. K nejstarším známým básníkům patří Homér, prý byl slepý, ale přesto údajně napsal rozsáhlé básně Ilias a Odyssea. Oblíbeným středověkým básníkem byl Francois Villon. U nás zná každý Karla Hynka Máchu a jeho Máj. Jarní příroda dodnes inspiruje mnoho básníků. Poetické jsou také písňové texty, kterými se v Čechách proslavil Jiří Suchý.
Alena Mornštajnová patří k vrcholným představitelkám současné české literatury. Její tvorbu charakterizují ukázky z románů Slepá mapa, Hotýlek, Hana, Tiché roky a Listopád, ale také literární vědec Miroslav Balaštík a kritik Radim Kopáč. O okolnostech vlastní tvorby pak v rozhovoru hovoří sama autorka, pozornost je věnována také dramatizaci románu Hana Národním divadlem v Brně v režii Martina Glasera.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. O tom, jak se seznámili a jak si vydělali na živobytí, jsme už slyšeli. Dnes si poslechneme, jak se ti dva milí pánové stali policisty. Jenže to mělo malý háček. Chcete vědět, jak se to seběhlo? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou začíná!
Prvorepublikový venkovský četník pan Vachmajstr v televizním zpracování Čapkova Zločinu na poště z Povídek z jedné kapsy vyšetřuje okolnosti zbytečné sebevraždy oblíbené úřednice Helenky ve snaze očistit její jméno a potrestat viníka.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.