08:54
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka Dřevorubec a lev, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o lvu, který pomáhá dřevorubci štípat dříví. Ten si jeho pomoci váží a lva vychvaluje. Jednoho dne ho ale ošklivě urazí, což navždy poznamená jejich přátelství.
Bajka O chudákovi, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o krčmáři, který chce po chudákovi peníze za to, že si nad jeho ohništěm opéká kukuřičnou placku. Okrádá ho totiž o vůni jeho masa. Situaci vyřeší až přihlížející dědeček, který využije krčmářovu lest proti němu a chudákův dluh tak splatí.
Bajka O žábách, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o tom, jak si žáby přestanou vážit svého bezstarostného života v mokřadech a začnou se hádat. Svým chováním však rozzlobí vládce bohů, a ten jim za trest zvolí žabího krále. Tím je ale čáp…
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes poradí Pepíčkovi, jak nebýt smutný, když musí nosit brýle.
Vyprávění pohádky Ovčák a trpaslíci. Příběh pojednává o pastýři, kterému ukradne ovce trpaslík. Potřebuje je totiž na záchranu svého království, které obsadili zlí hadi. Pastýř se rozhodne trpaslíkovi pomoct. Podaří se jim získat ztracený domov zpátky?
Napínavá pohádka od Miloše Macourka popisuje zapeklitý případ ukradeného parku. Jak se něco takového může stát? Pozorně poslouchejte a zjistěte, jakou roli v krádeži parku sehrála stonožka, dětské boty nebo lehkovážný pan hlídač! A jak to s naším parkem dopadlo?
Pohádka Sluneční kůň, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o králi, který objíždí svět na slunečním koni. Jednoho dne mu však koně někdo ukradne a v zemi nastane tma. Král požádá o pomoc věštce, který se spolu s rytířem vydává kouzelného koně zachránit.
Pojďte si s námi poslechnout dračí příběhy. Pohádku předčítá ,,dračí babička", která vás seznámí se všemi dráčky z této knihy. Ale nebojte se, ne každý drak chce princeznu k obědu. A pokud náhodou ano, vždycky existuje řešení. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit. Příběh je simultánně tlumočen do znakové řeči.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci. Tento díl je přeložen do znakové řeči.
Pohádka O lesu Karbance, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o formanovi, který jde lesem Karbanka a bolí ho celé tělo. Jakmile však přejde Baldovu studánku, bolest záhadně mizí…
Bajka O oslu a štěněti, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o oslíkovi, který žárlí na nového psa svého pána. Aby se mu zavděčil, snaží se být ještě hravější a přítulnější, než je pes. Při vítání však páníčka omylem pošlape a za to ho čeká trest. Oslovi tak nezbývá nic jiného než utéct.
Pohádka o Foxovi, kterou předčítá herec Jiří Lábus. Příběh vypráví o tom, jak vznikla psí plemena a proč pejsci vždy doprovázejí člověka. Kromě toho také vysvětluje, proč pejsci značkují nebo zahrabávají potravu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.