09:23
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O Červené karkulce i s pokračováním, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o holčičce s červenou čepičkou jménem Karkulka. Vydává se na návštěvu za babičkou do chaloupky v lese. Z babičky se však vyklube převlečený vlk a Karkulku sní. Zachrání ji až myslivec. Za nějakou dobu pak Karkulka potkává vlka znovu. Společně s babičkou na něj ale tentokrát nachystají past.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Co si počít, když si koupíte stůl, v jehož šuplíku se schovává strašidlo? Hlavně žádný strach, vždyť není potřeba se bát. Strašidlo může být klidně váš kamarád. Stačí se s ním přece normálně domluvit, jako s každým jiným.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. Jak ti dva milí pánové konečně protrhli smůlu? Co vše se jim povedlo a jakého štěstí se jim dostalo? Pozor! K vidění bude také živý drak. Nevěříte? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou právě začíná!
Překladatelka z francouzštiny Helena Beguivinová byla roku 2012 nominována na cenu Magnesia Litera za překlad románu francouzsky píšící spisovatelky rusko-židovského původu Irène Némirovské Francouzská suita o životě v okupované Francii mezi 4. červnem 1940 a 1. červencem 1941, jehož rukopis byl objeven až koncem 90. let minulého století a přeložen do 38 jazyků.
Pořad Události v kultuře z roku 2009 připomíná osobnost Arnošta Lustiga při příležitosti 95. výročí jeho narození. Tento český spisovatel židovského původu byl nejen autorem celé řady děl s tématem holokaustu, ale i scenáristou a publicistou světového významu. V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti. Vydobyl si celosvětové uznání a stále patří k našim nejvydávanějším autorům.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku vést rozhovor a orientovat se v textu. Řekneme si, jaké náležitosti by měl mít telefonní rozhovor. Jak budeme komunikovat s někým, koho známe? Dokážeme vést rozhovor třeba s paní knihovnicí a poprosit ji o prodloužení výpůjční lhůty knih? Zjistíme, jak se zachovat, pokud najdeme například zraněné ptáče.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.