04:13
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Četli jste román Cesta do středu Země? Je moc zajímavý, ale ve skutečnosti střed Země tvoří zemské jádro, které ovlivňuje veškerý život na povrchu Země. Ptáte se jak? Podívejte se na video z Wifiny.
Vědci ve spolupráci s výrobci hraček vyvinuli robota pro výzkum Měsíce. Díky této spolupráci je robůtek opravdu malý, jen o něco větší než tenisový míček. Má v sobě zabudované dvě kamery, kterými bude snímat povrch Měsíce a zasílat nám fotky. Zajímá vás, jak vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit s panem Baterkou potkávají stařičkou unavenou hvězdu. Nejdřív nechápou, proč před ní všichni prchají, ale pak zjišťují, co pro hvězdu znamená stadium supernovy a jak se ve vesmíru míchají různé prvky.
Víte, kdo byl prvním živočichem, který překročil hranice zemské atmosféry? Připomeňme si cestu dvouleté fenky Lajky. Díky této neobyčejné fence mohl o necelé čtyři roky později vycestovat do vesmíru i první člověk, Jurij Gagarin. Dnes má Lajka v Moskvě svůj vlastní pomník.
Je pravda, že naše sluneční soustava měla 9 planet? Proč už jich je jen osm? Najděme společně odpovědi například na otázky: „Kdy vznikla sluneční soustava? Na které planetě je den nejdelší? Je na Venuši rok kratší než den?“ Věděli jste, že se planeta Merkur zmenšuje? Proč tomu tak je, se dozvíme ve Wifině!
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.